"הימנעו מחילול שבת באירוויזיון"

יו"ר סיעת יהדות התורה בירושלים פנה למנכ"ל תאגיד השידור הציבורי ודרש ממנו להימנע מחילול השבת בירושלים סביב ההיערכות לאירוויזיון

ערוץ 7 , כ"ז בתמוז תשע"ח

נטע ברזילי באירוויזיון. ארכיון
נטע ברזילי באירוויזיון. ארכיון
צילום: רויטרס

יו"ר סיעת יהדות התורה בירושלים, חבר המועצה יעקב הלפרין, פנה היום (שלישי) למנכ"ל תאגיד השידור הציבורי אלדד קובלנץ ודרש ממנו להימנע מחילול השבת בירושלים סביב ההיערכות לאירוויזיון.

תחת הכותרת: "מניעת חילול שבת קודש בירושלים", כתב הלפרין, כי "מפרסומים שונים עולה כי תאגיד השידור הציבורי החל להיערך לארגון תחרות הזמר האירופאית (האירוויזיון) בירושלים בשנה הבאה".

הלפרין כותב כי מלוחות הזמנים של האירוע בשנים עברו עולה כי האירוע כולל חזרה גנרלית בעיצומו של יום השבת, "לבד ממאות אנשי צוות, מאבטחים ותקשורת, שיעסקו סביב האירוע בעיצומו של יום השבת".

לדבריו, "בירושלים, עיר הקודש והמקדש, חובה גדולה עלינו לשמור על קדושתה כלשון הפסוק "על חומתיך ירושלים הפקדתי שומרים". בפרט שכבר הנביא נחמיה, בעת שיבת ציון מתריע בפני שבי ציון שחיללו את השבת כי חילולי השבת גרמו לחורבן בית ראשון", אומר הלפרין ומצטט מתוך פסוקי הנביא.

הלפרין מתייחס במכתבו לקריטריונים שפרסם תאגיד השידור הציבורי לאירוח תחרות הזמר הבינ"ל האירוויזיון. "על האולם שיוצג להיות בזמינות מלאה ובלעדית בחודשים מרץ - מאי 2019 .כמו כן, על פי הנחיות ה EBU (תאגיד השידור האירופי שמארגן את התחרות) קיים לו"ז היערכות וחזרות קבוע, שאינו גמיש, וחלק משמעותי ממנו בסופי שבוע - לרבות מופעים מצולמים משודרים - על העיר להיערך לאמור", לשון הודעת התאגיד.

כזכור, רבה של ירושלים, הרב אריה שטרן, פנה לאחרונה במכתב לשרת התרבות והספורט מירי רגב לוותר על אירוח האירוויזיון. "אקדים בתחילה שאיני מצוי בכל הדרוש להכנת ה'אירוויזיון', אולם הבנתי שמדובר על פעילות רבה בעיצומה של השבת וזו בוודאי פעילות הכרוכה בחילול שבת המוני. לכן החלטתי לבקש ממך מבעוד מועד שתעשי הכל כדי למנוע את הביזיון הזה", כתב הרב במכתבו.