ההצעה הייחודית של נתניהו לפוטין

על פי דיווחים, ראש הממשלה יציע לנשיא רוסיה את מחיקת הסנקציות האמריקניות על הרוסים, בתמורה להוצאה מלאה של כוחות איראניים מסוריה.

ניצן קידר , כ"ח בתמוז תשע"ח

הבהרת עמדות. נתניהו ופוטין
הבהרת עמדות. נתניהו ופוטין
צילום: מארק ישראל סלם. פלאש 90. ארכיון

ראש הממשלה בנימין נתניהו יצא היום (רביעי) למוסקבה שם יוועד בשעות הערב עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין.

מדובר בפגישה השלישית בין השניים המתקיימת תוך חצי שנה והדבר מעיד הן על חשיבות היחסים בשתי המדינות - והן על הצורך בתיאום הדוק של הנעשה בסוריה.

בסביבתו של נתניהו אומרים כי הוא מתכוון להמשיך ולדרוש נסיגה מלאה של כל גורם איראני משטח סוריה, חרף הבהרות של בכירים רוסים כי הדבר לדעתם אינו ניתן ליישום.

בשיחות בין פוטין ונתניהו בעבר, אמר הנשיא הרוסי כי ארצו יכולה לסייע בהרחקת האיראנים ומשתפי הפעולה שלהם מגדר הגבול, אולי אפילו למרחק משמעותי, אבל מעבר לכך האפשרויות שלה מוגבלות. עד היום, גם לא נעשה צעד משמעותי אחד בעניין.

העיתון האמריקני 'ניו יורקר' חושף כי נתניהו עשוי להציע הצעה ייחודית לפוטין לפתרון המשבר. על פי הדיווח בעיתון, פנו באחרונה מדינות המפרץ ובראשן סעודיה לנשיא טראמפ יחד עם ישראל, והציעו כי ארה"ב תבטל את הסנקציות שהטילה על רוסיה לאחר כיבוש חצי האי קרים - בתמורה לפעילות אקטיבית של הרוסים להוצאת כל הכוחות האיראניים ומשתפי הפעולה שלהם מהשטח הסורי.

נתניהו אף ביקש מהאמריקנים שהנשיא טראמפ יעלה את הנושא בפגישה שיקיים בימים הקרובים עם הנשיא פוטין.

עם זאת, ההערכה היא שהצעה כזאת לא תוכל לצאת אל הפועל, כיוון שרוסיה עד כה לא הוכיחה שהיא מסוגלת לפעול באופן משמעותי נגד הגרורות האיראניות הפועלות בסוריה.