מכתב סמוטריץ' לראש הממשלה

"תושבי יהודה ושומרון אינם אזרחים סוג ד' ולא ניתן לקבל פגיעה כה קשה בשירותים שעלינו כממשלה להעניק להם", כותב לרה"מ ח"כ סמוטריץ'.

חזקי ברוך , כ"ח בתמוז תשע"ח

בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לכבוד
מר בנימין נתניהו מר משה כחלון
ראש הממשלה שר האוצר

שלום רב,

הנדון: התערבותכם למניעת עיצומי העובדים במנהל האזרחי

1. בשל סכסוך עבודה בין עובדי המנהל האזרחי ביהודה ושומרון למשרד האוצר הודיע ועד העובדים כי בשבוע הבא צפויה להתחיל שביתה במנהל האזרחי. שביתה זו היא למעשה שביתה כללית בכמעט כל השירותים שהמנהל האזרחי מספק לקרוב לחצי מיליון אזרחי ישראל המתגוררים ביהודה והשומרון.

2. בנוסף, עיצומי עובדי המנהל האזרחי מייצרים כבר היום הקפאה תוצרת בית בהיקף של קרוב לעשרת אלפים יח"ד. מדובר באלפי יח"ד שקיבלו את כל האישורים המדיניים הנדרשים, וקידומם מונח כעת על שולחנו של המנהל האזרחי, ועתיד להיות מעוכב בשל השביתה המסתמנת.

3. המצב בו ממשלת ימין, לאחר שמונה שנות הקפאה, אינה מסוגלת לבנות ביהודה והשומרון את רף המינימום שכבר סוכם עם הממשל בארצות הברית, והכל בשל ויכוח על מהו הסכום אשר יועבר לטובת עובדי המנהל האזרחי, הוא בלתי אפשרי מבחינתנו כחברי קואליציה.

4. זאת ועוד, ברי כי לו מדובר היה בשביתה כללית במשק הרי שכלל המערכות, ובכלל זה אתם מתוקף תפקידכם, הייתם מתערבים במצב במטרה להביא לפתרון מהיר של הסכסוך ולמניעת השביתה. קשה קצת לברוח מהתחושה לפיה מאחר ו"רק" תושבי יהודה ושומרון הם שיינזקו מהשביתה הדבר אינו נלקח ברצינות הנדרשת. תושבי יהודה ושומרון אינם אזרחים סוג ד' ולא ניתן לקבל פגיעה כה קשה בשירותים שעלינו כממשלה להעניק להם.

5. אבקשכם להתערב במשבר באופן אישי ולעשות הכל כדי לפתור אותו בטרם תיפתח השביתה האמורה ובטרם תיגרם הפגיעה הקשה בתושבים ובאינטרס הציוני של הבניה בהתיישבות, וזאת טרם אאלץ לפעול לפי צו מצפוני הלאומי.