"הוויכוח מבייש את רה"מ ומבייש אותנו"

אושר לקריאה שנייה ושלישית: פטור ממס לרה"מ על הוצאות הקשורות למילוי תפקידו

חזקי ברוך , כ"ח בתמוז תשע"ח

הזוג נתניהו
הזוג נתניהו
צילום: קובי גדעון /לע"מ

ועדת הכספים בראשות ח"כ משה גפני, אישרה היום (ד') לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק לתיקון פקודת מס הכנסה - פטור ממס לתשלומים ושירותים הניתנים לראש הממשלה.

במסגרת הצעת החוק של ח"כ מיקי זוהר נקבע כי תתוקן פקודת מס הכנסה כך שבדומה לכך שהפקודה מעניקה פטור ממס לתשלומים, שירותים וטובות הנאה המשתלמים או הניתנים מאוצר המדינה לנשיא המדינה בקשר למילוי תפקידו כנשיא, יינתן אותו פטור גם ביחס לתשלומים הניתנים לראש הממשלה בקשר למילוי תפקידו.

המשמעות היא כי הוצאות של רה"מ הקשורות למילוי תפקידו לא יכללו בתלוש שכרו לצורך חיוב במס, בדומה לנעשה אצל נשיא המדינה ובדומה למצב ששרר עד שנת 2016 והופסק בעקבות עתירה לבג"ץ. להערכת משרד האוצר העלות התקציבית של ההצעה נעה בין 100 ל-200 אלף ₪ בשנה.

הדיון החל בוועדה ביום שלישי והצבעתו נדחתה להיום בשל טענה לנושא חדש בהצעת החוק. היום הצביעה הוועדה בעד החוק ואושרה גם לאחר הרביזיה שהוגשה.

ח"כ מיקי רוזנטל אמר בדיון, "הוויכוח הזה מבייש את ראש הממשלה ומבייש אותנו. צריך להקצות סכום סביר להוצאותיו. היה ראוי להגיע לנוהל עם קריטריונים, כך שהפקידים לא יאלצו לעמוד יום יום בוויכוח מהי הוצאה פרטית ומהי הוצאה ציבורית".

ח"כ מיקי לוי הוסיף, "נשיא הוא סמל שלטוני, ראש הממשלה אינו סמל שלטוני אלא בכיר השרים. האם גם השרים של ראש הממשלה ימשיכו ליהנות מכל ההטבות הללו? החוק לא מוסרי ומושחת וראוי שייעלם מן העולם".

ח"כ לוי דרש שהוועדה תקבל פירוט בכל רבעון איזה כסף הושקע במעון הפרטי של ראש הממשלה.