לחץ כלכלי יכול להוביל לקריסה איראנית

שר האנרגיה, יובל שטייניץ, מעריך כי ארה"ב נחושה "לייבש" את המשטר בטהרן, כדי להכריח אותו להתפרק מתוכניתו הגרעינית.

ניצן קידר , כ"ח בתמוז תשע"ח

השר שטייניץ עם דורי גולד, במהלך הכנס
השר שטייניץ עם דורי גולד, במהלך הכנס
צילום: המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה

שר האנרגיה וחבר הקבינט מדיני-ביטחוני, השר יובל שטייניץ, מעריך שהלחץ הכלכלי מצד ארה"ב על המשטר בטהרן, יכול להביא לקריסתו בתוך שנה.

בכנס של המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה בעקבות נסיגת ארה"ב מהסכם הגרעין, תחת הכותרת "האם איראן בדרך לקריסה כלכלית?", אמר השר שטייניץ כי "על איראן להבין כי הנחישות של ארה"ב בנושא הגרעין היא חזקה".

"ארה"ב תהיה מוכנה להפעיל גם לחץ צבאי ואף לפעול צבאית נגד איראן במקרה וזו תשוב לפעול להשגת נשק גרעיני. בסופו של יום, ארה"ב מסוגלת להשמיד כל מתקן גרעיני באיראן ולא משנה היכן הוא נמצא ואיזו הגנה אווירית תגן עליו", אמר שטייניץ.

הוא העריך שהאיום בסנקציות מוביל כבר היום לפגיעה כלכלית ולחוסר נוחות במשטר ובקרב האזרחים. "איראן תצטרך לבחור האם היא מוכנה לחזור אל שולחן המשא ומתן או לא. במידה והלחץ הכלכלי יימשך, אני מניח שהיא תהיה מוכנה לוויתורים גם בסוגיות שארה"ב מדברת עליהן".

לדבריו של השר, תהיה השפעה גדולה מאוד לתוצאות המשא ומתן בין הממשל האמריקני לצפון קוריאה על המצב מול איראן. "אם המשא ומתן יצליח וצפון קוריאה תתפרק לחלוטין מהנשק והתשתית הגרעינית שלה, לאיראן לא תהיה ברירה אלא ללכת בעקבותיה ולוותר לארה"ב. במקרה והמהלך מול צפון קוריאה יסתיים בכישלון אמריקני, איראן תגיע להבנה שגם היא תוכל לעמוד מול הלחץ של ארה"ב, וייתכן שתפעל במהירות להשגת נשק גרעיני משלה".

ד"ר דורי גולד, נשיא המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה ולשעבר מנכ"ל משרד החוץ אמר בדיון כי "המשטר האיראני בחר בנשק במקום בחמאה. הציבור האיראני מבין זאת ומתקומם".

לדבריו, "ממשל אובאמה חשב כי הוא יצליח למתן את המשטר האיראני באמצעות הסכם הגרעין ולשנות אותו. אולם איראן בתגובה, הגבירה את הנוכחות שלה ואת ההתפשטות במזרח התיכון, ומנסה להתפשט גם אל ירדן וגם אך טורקיה".

השר האיראני הגולה, ג'וואד חאדם, שכיהן בתפקידו לאחר המהפכה וכיום משמש כראש ארגון 'איחוד למען דמוקרטיה לאיראן' ומתגורר בלונדון אמר בדיון כי "העולם מדבר רק על שינוי המשטר, הפלתו אבל לא על היום שאחרי".

"כאשר פונים אל הציבור באיראן חשוב לקחת בחשבון את המעמד הביניים ואת הרצון שלו. מעמד הביניים אינו רוצה בכוחות שממשל טראמפ תומך בהם כגורם שישלוט בו", העריך חאדם.