"לנתק אג'נדות שמאל מצה"ל"

ראש ארגון 'אחים לנשק' מספר על מעורבותם המשמעותית של ארגוני שמאל בהטמעת ערכי הקצונה בצה"ל. מכון מנדל הוא רק ההתחלה.

שמעון כהן , כ"ח בתמוז תשע"ח

אג'נדות בעייתיות
אג'נדות בעייתיות
צילום המחשה: פלאש 90

לפני מספר ימים התבשרנו על החלטת קצין חינוך ראשי להפסיק את מעורבות אנשי מכון מנדל בהכשרתם של קצינים צעירים בזרוע היבשה.

על פי ההערכות ההחלטה התקבלה בין השאר בעקבות טענות על אג'נדות שמאל שאותi מקדמים אנשי המכון בפעילותם החינוכית מול הקצינים הצעירים.

הטענות הללו הושמעו בין השאר גם על ידי ארגון 'אחים לנשק' שעם העומד בראשו, חיים טייטלבויים, שוחחנו ביומן ערוץ 7 ובין השאר ניסינו להבין אילו ארגוני שמאל נוספים עודם פועלים בשורות הצבא.

על פעילות מכון מנדל בשורות צה"ל מספר טייטלבויים: "היו למכון מנדל בצה"ל שלוש תכניות, אחת בפיקוד לפיקוד טקטי, שאלו המ"פים העתידיים של צה"ל שהיו מגיעים ליום במכון מנדל פעם בשבועיים ומעבירים שם את התכנית שהופסקה כרגע, אבל ישנן שתי תכניות נוספות שנמשכות – מכון מנדל מעביר את סדנת 'מחצבים'. כדי לקבל דרגת רב סרן כל קצין חייב לעבור את הסדנא הזו שבה במשך שלושה שבועות אנשי המכון אחראים לתכנים שמועברים שם, ובנוסף ישנה תכנית לקציני חיל חינוך בכירים שיוצאים לשנת לימודים במכון מנדל וחוזרים אחרי שהם ספגו את כל התכנים מהמכון".

מעט רקע על מכון מנדל מתמצת טייטלבויים: "מדובר במכון שהוקם על ידי מורטון מנדל, יהודי אמריקאי עשיר שתורם באופן קבוע מאות אלפי דולרים לקרן החדשה, והוא העמיד בראש המכון אנשים שניתן להבין מהם מה המגמות של המכון. עמדה שם ורדה שיפר שהייתה נשיאת הקרן ואחריה אנט הופשטיין חברה ב'מולד' וגם הנשיא הנוכחי יהודה ריינהרט, כולם אנשי שמאל קיצוני, והם האחרים על התכנים של קציני צה"ל. זה תמוה והזוי".

"אנחנו שמחים שתכנית אחת הופסקה, אבל יש עדיין שתי תכניות שצה"ל צריך לנתק את הקשר עם המכון הזה", אומר טייטלבויים ומדגיש: "השאלה היא איך צה"ל מאפשר לדעות הללו להישמע ולעבור אל הקצינים הבכירים והזוטרים. זה חלק ממגמה מדאיגה וכוללת של חדירת תפיסות הקרן החדשה לצה"ל. מכון מנדל לא ממומן על ידם אבל התפיסות הן התפיסות של הקרן החדשה. יש עוד עשרות ארגונים שפועלים מאז ההתנתקות, אז התחיל החיבור הזה".

"מכון מנדל תורם שמונים אחוז מהפעילות שלו לצה"ל. מדובר ב-2.2. מיליון שקל וצה"ל מקבל סדנאות כמעט בחינם והמכון מקבל כרטיס כניסה והשפעה גם על החברה הישראלית וגם על צה"ל, על הקצינים הבכירים שלו, כמעט ללא פיקוח".

טייטלבויים תוהה מה הייתה התגובה הציבורית בישראל אם ארגון ימין היה מקבל אחריות על כל קציני צה"ל, "זה היה גורם לרעש גדול בחברה הישראלית. זה בעצם מה שקורה אבל מהצד השמאלי קיצוני של המפה".

דוגמא לדבריו אודות קיצוניות העמדות שמוקרנות מכיוונו של המכון מציג טייטלבויים בדבריו של "אחד המרצים בתכנית לקצינים שצוטט כמי שטוען שהחברה הישראלית עוברת תהליך של "נאציפיקציה", מלשון נאצים". על כך נשאל טייטלבויים אם הדברים אינם מתיישבים היטב עם דבריו הזכורים של סגן הרמטכ"ל, האלוף גולן, אודות תופעות המתרחשות בישראל ומדאיגות אותו בהיותן מזכירות תופעות שקדמו למה שאירע בשנות השלושים של המאה הקודמת. לטעמו של טייטלבויים "הסיבה לכך שגם סגן הרמטכ"ל מדבר כך, וזה לא רק הוא, אפשר לפגוש את הדברים הללו במסמכים של חיל חינוך, צריך לשאול מה קרה לצה"ל שאלו התכנים שמדוברים בצה"ל. בעבר הערכים היו היסטוריה, אהבת הארץ ומורשת קרב. במקום כל אלה יש כעת תכני שמאל פרוגרסיביים".

יצוין כי בהתייחסותו הרשמית של צה"ל להפסקתה של התכנית המדוברת לא נאמר שהבעייתיות היא תכני שמאל כאלה ואחרים אלא אי התאמה בין יעדי קורסי הפיקוד של קצינים עד דרגת מ"פ לבין התכנים שהועברו על ידי אנשי המכון. התייחסות זו מלמדת לכאורה על כך שאין הפנמה בדרגי הפיקוד של צה"ל על הצורך להתנתק מקשר עם מכון המחזיק באג'נדות שכאלה. ניתן גם לשער שאם זו הייתה ההפנמה בצמרת צה"ל, לא היה מדובר בנתק הנוגע רק לתכנית אחת, אלא לכלל התכניות המתבצעות על ידי אנשי המכון.

טייטלבויים מסכים להבחנה הזו והוא אומר "זו הבעיה המטרידה. אנחנו עדיין לא מזהים בצה"ל רצון להתנקות מההשפעות הפוליטיות הללו בתוכו. אג'נדת שמאל שנמצאת בצה"ל ואנחנו פוגשים אותה ביחס לדתיים, יחד לנשים, יחס ללהט"בים, החלשת רוח הלחימה ועוד. כדי להוציא את הסוגיות הללו מצה"ל צריך עוד עבודה קשה ואנחנו עדיין לא מזהים את המגמה בצה"ל להוציא את הארגונים הללו מתוך צה"ל ולהחזיר אותו להיות צבא לוחם נחוש אמיץ עם רוח לחימה, ציונית, ישראלית, יהודית".

"אנחנו שמחים על כל תיקון אבל לא צוהלים. העובדה שתכנית אחת מופסקת היא תיקון חיובי אבל אסור לקפוא על השמרים ולהירדם בשמירה. יש עוד הרבה עבודה להחזרת צה"ל להיות חזק ציוני, ישראלי וכו'. יש בו הרבה דברים נפלאים, שלא יישמע מדבריי כאילו הכל פגום, אבל יש שם תכני חינוך מאוד בעייתיים שהוכנסו בעשר השנים האחרונות".

ומה באשר לתכנים פוליטיים אזרחיים שמגיעים מימין ומכיוונה של הרבנות הצבאית? האם אלה יהיו מקובלים על טייטלבויים? והוא משיב: "יש הבדל מהותי מאוד בין הסוגיות. צה"ל צריך לעסוק בכל מה שמחזק את רוח צה"ל, אהבת הארץ, העם והחיבור לשורשים. כל אלה מחזקים את רוח הלחימה של הלוחם. תכנים דמוקרטיים של רב תרבותיות וזהויות רבות ועוד שמביאים להחלשת רוח צה"ל ושמירת האויב אין מקומם בצה"ל. אם רבנים הו עוסקים בהחזרה בתשובה הייתי מבין את הביקורת, אבל אם מדובר בחיזוק הקשר למסורת ולשורשים, לימוד שאינו כפוי על אף חייל, לכך יש מקום".

כאמור, לדבריו של טייטלבויים, ישנם עוד לא מעט ארגונים ומכונים הפועלים ושפעלו בשנים האחרונות בשורות הצבא ורוחם מחלישה לטעמו את רוח הצבא. "בשנים האחרונות פעלו בצה"ל מכונים כמו מכון הרטמן שנתמך על ידי הקרן החדשה, בינ"ה היו בצה"ל ולא ברור אם הם יצאו משם, ארגוני מסתננים כמו 'אליפלט' ואחרים שעסקו בפעילות יום א' עד ששר הביטחון התערב. כך גם ארגוני להט"בים שעוסקים בתכנים שמועברים לכל מפקדי צה"ל. הכנו רשימה מסודרת של כל הארגונים הללו ומדובר על כעשרים ארגונים שאנחנו יודעים עליהם וצריך להוציא אותם משורות הצבא".