למי שייך הכותל? השר ממתין לתשובה

הרבנים הראשיים דורשים לשנות את התקנות לשמירה על המקומות הקדושים כך שיהיה כתוב באופן ברור שהסמכות היא של הרבנות הראשית בלבד.

אורלי הררי , כ"ח בתמוז תשע"ח

הכותל המערבי
הכותל המערבי
צילום: אריה מינקוב

שר הדתות דוד אזולאי פנה היום (רביעי) לשרת המשפטים איילת שקד על מנת לקבל את חוות דעתה בנושא תיקון התקנות בכותל, כפי שמבקשים הרבנים הראשיים.

"על פי חוק השמירה על המקומות הקדושים, להתקנת תקנות אלו נדרשת הסכמת שרת המשפטים, אבקש את התייחסותך למכתב זה ועמדתך בנושא", כתב אזולאי.

במכתב ששלחו אתמול הרבנים הראשיים לשר הדתות, הם דורשים לשנות את התקנות לשמירה על המקומות הקדושים, כך שיהיה כתוב באופן ברור שהתקנות חלות על הכותל לכל אורכו, והסמכות במקום היא סמכות הרבנות הראשית בלבד.

מכתבם של הרבנים הראשיים, שנשלח לאחר שהשבוע התכנסה הועדה לאתרי עתיקות בעלי תכלית דתית, ולא קיבלה החלטה, מעביר מסר ברור לראש הממשלה ולנסיונותיו לקדם במקום את הרחבת ושיפוץ הרחבה לטובת הרפורמים.

במכתב פותחים הרבנים בהסבר על קדושתו של הכותל לכל אורכו, כפי שפסקה הרבנות הראשית גם בעבר "הכותל המערבי קדוש לכל אורכו וכך פסקה גם הרבנות הראשית לדורותיה",

בהמשך תוקפים הרבנים את נסיונה של קבוצה קטנה ושולית לחלל את קדושת הכותל כבר שנים בראשי חודשים "קבוצות אלו מקיימות טקסיהן בהפגנתיות ובהתרסה נגד תורת ישראל ונגד כל דבר שבקדושה. הן מחרחרות ריב ומדון במקום הקדוש, הופכות את הכותל לזירת הפגנה ומחלוקת, הן פוגעות במאות ובאלפי מתפללות, המבקשות לשפוך שיח לפני קונם כפי מנהג נשים בישראל בכל הדורות. ובחודשים האחרונים הפגיעה במתפללות החמירה".

בהמשך הם מרחיבים בחומרה הגדולה של נתינת מקום לרפורמים בחלקו הדרומי של הכותל "המתווה אכן הוקפא בהחלטת ממשלה, אך למרות זאת ממשיכים להתקיים במקום טקסי תפילה מעורבים, גברים ונשים יחד, ללא מחיצה, בניגוד מוחלט למנהג המקום ותוך פגיעה חמורה בקדושת הכותל המערבי. הדבר מהווה חילול חמור של הקודש לכל הדעות בהלכה".

לסיום פונים הרבנים לשר ומביאים את עיקר דרישתם: לפעול לשינוי התקנות כך שיוגדר באופן ברור "טקסים דתיים יתקיימו בכותל רק לפי מנהג המקום ומסורת ישראל מדורי דורות, ועל פי דברם של הרבנים הראשיים לישראל".

גורמים משפטיים מוסרים כי דרישה זו של הרבנות הראשית עשויה לשים סוף לכל דרישותיהם של התנועות הרפורמיות, זאת כיוון שלאחר שינוי התקנות לא תהיה כל אפשרות לפרשנות של חלק משופטי בג"ץ, פרשנות אשר ניתנת בניגוד להלכה ולמסורת ישראל על יד הכותל המערבי.

נציין כי על פי החוק מי שמוסמך לתקן את התקנות הוא שר הדתות, לפי בקשת הרבנים הראשיים, כאשר על שינוי התקנות נדרשת חתימת שרת המשפטים.