מנהלי ההסדר מגבירים את הבטיחות

בשעלבים נערך כנס בהשתתפות עשרות מנהלי ישיבות הסדר. פרופ' אביעד הכהן: "כל מנהל וראש ישיבה צריך לחשוב כאילו כל תלמיד הוא בנו"

ערוץ 7 , כ"ח בתמוז תשע"ח

הכנס של איגוד ישיבות ההסדר
הכנס של איגוד ישיבות ההסדר
צילום: איגוד ישיבות ההסדר

בקרית החינוך בשעלבים התקיים הבוקר (רביעי) כנס "ונשמרתם לנפשותיכם" שערך איגוד ישיבות ההסדר בהשתתפות עשרות מנהלי ישיבות הסדר מרחבי הארץ.

הכנס התקיים בצל אסון נחל צפית שגבה עשרה קורבנות במסגרת טיול של מכינת "בני ציון ועסק בנהלי בטיחות ושאלת אחריותן המנהלית של ישיבות ההסדר על תלמידיהן.

את הכנס פתח פרופ' אביעד הכהן שעסק בחובה ההלכתית והמוסרית להישמר מכל דבר רע והחובה ההלכתית להתכונן לתרחישים של אסון ולמנוע אותם כדוגמת מצוות בניית מעקה לגג.

פרופ' הכהן העמיד במרכז השיחה שלו ציטוט משו"ת התשב"ץ בו הוא מעלה דרישה שלפיה כל מנהל וראש ישיבה צריך לחשוב על כל תלמיד כעל בנו יחידו בכל הנוגע לשמירת חייו והתנהלותו.

לאחר ההסבר הרעיוני הציף פרופ' הכהן סוגיות משפטיות רלוונטיות והעלה את הצורך בקביעת נהלים פנימיים הנוגעים לבטיחותם של התלמידים בפעילויות מחוץ לישיבה ולבטיחותם של תלמידי תיכון בשבוע ישיבה.

בנוסף, הציגה הנהלת איגוד ישיבות ההסדר את שיתוף הפעולה עם חברת "איזגו" על תוכנה שמוקמת בימים אלה ותדווח להורים בזמן אמת על הגעת התלמיד לישיבת ההסדר ועל צאתו משטח הישיבה ואחריותה. תוכנת השבו"שים שיזם האיגוד הוצגה גם בפני לראשי המכינות והמדרשות התורניות ונועדה סייע להם באתגרים הבטיחות הקיימים במוסדותיהם.

נזכיר כי בעקבות אסון נחל צפית איגוד ישיבות ההסדר הקים ועדת מנהלים שהגישה את המלצותיה, והובילה למינוי יועץ בטיחות חיצוני העוסק בבחינת הבטיחות בכלל הפעילויות המתרחשות בישיבות ההסדר מחוץ לכותלי בית המדרש.

באיגוד ישיבות ההסדר אומרים כי "האתגר הגדול העומד לפתחן של ישיבות ההסדר הוא הרצון ליצור מסגרת בטיחותית ברורה לתלמידים, ומאידך לשמור על הגמישות הנצרכת בחינוך תורני לבוגרי תיכון. במטרה להתמודד עם האתגרים העומדים בפני ישיבות ההסדר והאופי החופשי הייחודי שלהן הוחלט באיגוד למקד את המאמצים בתלמידי י"ב המגיעים לשבוע בישיבת הסדר, אך נוהגים לצאת מהישיבות בחופשיות וליהנות מטיולים בסביבתה של הישיבה בה הם מבקרים".

ראש מטה איגוד ישיבות ההסדר, מולי יסלזון, הוסיף כי "מאז אסון הערבה אנו חושבים ופועלים למנוע אפשרות לכך שיקרה חס וחלילה אסון דומה לתלמידנו. מוטלת עלינו חובה קדושה לקדם בטיחות ושמירה על חיי אדם ולא להמתין בחוסר מעש למסקנות וועדות חיצוניות. כאשר הוועדה של משרד החינוך תפרסם המלצות בטיחותיות מהאסון, אנו נלמד את פרטיהן וניישם אותן בהתאם לאופי המיוחד של ישיבות ההסדר תוך שמירה על הפתיחות והגמישות המחויבות בישיבות שלנו".