פרשנות
דונלד טראמפ בע"מ

תענוג לראות את טראמפ בפעולה. המעבר מניהול עסקים לניהול ארה"ב היה טבעי עבורו כי ארה"ב היא עסק כלכלי אדיר. היהודים תמיד היו איתו

גיל רונן , כ"ח בתמוז תשע"ח

טראמפ נוזף בנאט"ו
טראמפ נוזף בנאט"ו
רויטרס

לאורך השנים ראיתי את ארה"ב כעסק כלכלי אדיר ממדים מאשר כמדינת לאום. מה שהתחיל כאוסף מושבות של נתינים בריטיים, הפך למדינה מהפכנית שאין לה הגדרה אתנית או לאומית מוצקה, ושחופיה תמיד היו פתוחים למהגרים.

איך נראה יהודי טיפוסי? אנחנו יודעים, פחות או יותר. איך נראה אנגלי או גרמני או יפני טיפוסי? התשובה לא מאוד מסובכת. איך נראה אמריקני טיפוסי? קצת יותר קשה לומר.

זו מדינה שמעולם לא היו בה משפחות אצולה. היא לא ידעה מעולם חלוקה למעמדות, מהסוג שהיה נהוג – ועדיין שורד – במדינות אירופה (אלא אם החלוקה בין לבנים בני חורין לעבדים שחורים נחשבת לכזו).

זה לא יהיה נכון לומר שאין לארה"ב שום זהות, או שאין לה דת, או שכל ערכיה נמוכים וחלולים. ודאי שמייסדיה לא היו אנשים ריקים או טיפשים. הם היו אנשים דתיים שהאמינו בתנ"ך, וראו בבני ישראל של העת העתיקה מופת לחיקוי. זה לא מקרה שלערים רבות בארה"ב קוראים בשמותיהם של יישובים המוזכרים במקרא, או שהסמל של אוניברסיטת ייל הוא "אורים ותומים", באותיות עבריות.

התגלמות האמריקניות

אבל אין חולקים על כך שיותר מכל תרבות אחרת בעולם, התרבות האמריקנית בנויה סביב החופש וההצלחה האישית. והצלחה אישית האמריקנית פירושה בעיקר לעשות חיל בעסקיך ולהרחיבם, למכור מוצר שהציבור ייהנה ממנו, ועל הדרך – גם להתפרסם.

לכן מתאים מאוד שיש לה נשיא שהוא קודם כל איש עסקים, ואחר כך כוכב תקשורת. טראמפ הוא, פשוט מאוד, התגלמותה של האמריקניות.

תענוג לראות את טראמפ בפעולה. כשהוא מגיע לאירופה הוא נכנס מייד לעימותים ישירים עם ראש ברית נאט"ו ועם האיחוד האירופי. למה? כי ארה"ב משלמת יותר מדי לארגונים האלה ולא מקבלת הרבה בתמורה. למה שמדינות אירופה העשירות לא יישאו את חלקן ההוגן בהוצאות?

הוא לא אומר את זה כי יועץ כלשהו, ממכון מחקר כלשהו, המזוהה עם אסכולה כלשהי, שכנע אותו לומר זאת. הוא אומר את זה כי הוא באמת מרגיש ככה, כאיש עסקים. הוא היה יו"ר חברת טראמפ בע"מ ועכשיו הוא יו"ר חברת ארה"ב בע"מ. המעבר היה טבעי מאוד. האיש שוחה על הבמה העולמית כמו דג במים. הוא פשוט מאוד ממשיך את מה שעשה כל ימי חייו, רק שעכשיו גם יש לו צבא.

בין מנהטן לבית אל

טראמפ פועל על קומון סנס, לא על תורה פוליטית נוקשה כלשהי. פעם היה דמוקרט, וכשהדמוקרטים הפכו יותר מדי שמאלנים ומוזרים, הוא עבר למפלגה הרפובליקנית. אבל הוא לא שייך לשום זרם מוכר במפלגה הרפובליקנית. ארה"ב השתגעה תחת השמאל, והוא פשוט מאוד משיב אותה לצורתה הקודמת. חברה חופשית של אנשים שלא כפופים לזיכרון עתיק של מלכים ורוזנים, ושאין בנופיה צריחי טירות. חברה שהגרעין שלה אירופאי, והלוז של הגרעין הוא אנגלו-סקסי ופרוטסטנטי, ומעבר לזה, היא אוהבת פוטבול, בייסבול והמבורגרים, בידור טוב, רעיונות פורצי דרך וחיים טובים.

ועוד דבר אחד: טראמפ הוא ניו יורקי שתמיד עבד עם יהודים בעסקיו, ולמד להעריך אותם. נדמה שאך טבעי הוא שהחליט לצ'פר את מקורביו היהודים ממנהטן, ולתת להם לנהל את יחסי ארה"ב-ישראל ולקבוע במידה רבה את מדיניותו במזרח התיכון.

הוא אפילו העניק להם במתנה את ההכרה בירושלים. אז נכון, לסעודים יש כסף, אבל טראמפ לא גדל עם סעודים בקווינז, הוא לא יוצג לאורך השנים ע"י עורכי דין סעודים, הוא לא עבד בצמוד עם קבלנים סעודים. היהודים היו שם, איתו, לאורך שבעה עשורים. הערבים לא.

איך קרה שהיהודים שמקיפים את טראמפ, אפילו ברמת המשפחה, הם לא יהודים רפורמים או קונסרבטיבים אלא דווקא אורתודוקסים? איך קרה שהיהודי המקורב לטראמפ אשר מונה לשגריר בישראל הוא גם אוהד גדול של ההתיישבות ביהודה ושומרון? טוב, את זה כבר איני יכול להסביר. כנראה שיש משהו ברוח המצליחנות, החדשנות, הדמוקרטיה והחופש של ארה"ב, שמתחבר אל רוח המצליחנות, החדשנות, הדמוקרטיה והחופש של העם היהודי, וכנראה שהמוקד של הרוח הזו, כיום, נמצא דווקא בבית אל ולא בתל אביב או הרצליה. ואולי זו בכלל הרוח התנ"כית של מייסדי ארה"ב. יותר מזה איני יודע לומר.