משימת הדור: לחבר את כל היהודים בעולם

כנס ראשון למנהלי בתי ספר יהודיים מובילים בעולם התקיים בהשתתפות מעל 150 מנהלים מ-31 מדינות.

אלירן אהרון , כ"ח בתמוז תשע"ח

חגי אליצור
חגי אליצור
צילום: אלירן אהרון

משרד התפוצות, בשיתוף משרד החינוך, מט"ח וקרן פינקוס, מארח השבוע את הכנס הראשון למנהלי בתי ספר ומובילים פדגוגים יהודים מהתפוצות.

לכנס הגיעו מעל 150 משתתפים, מ-31 מדינות מסביב לעולם - בין היתר מארה"ב, מרוקו, קירגיסטן, הונג קונג ופנמה.

מטרת הכנס היא יצירת תשתית לרשת חינוך יהודי חובקת עולם ועידוד שיתופי פעולה בקרב אנשי חינוך מסביב לעולם. הכנס כולל הרצאות, סדנאות וסיורים ברחבי ישראל ובמסגרתם יפעלו המשתתפים ליצירת קשרים, למידת עמיתים וחשיבה משותפת בסוגיות זהות יהודית וקשר לישראל בקרב הדור הצעיר בתפוצות.

שר החינוך והתפוצות, נפתלי בנט, אמר בכנס: "לטעמי, אחת המשימות החשובות והדחופות ביותר של מדינת ישראל היא חיזוק הקשר עם יהדות התפוצות. המוקד הוא בחינוך. לכן, לראשונה אי-פעם זימנתי לישראל מנהלי בתי ספר ואנשי חינוך מכל רחבי העולם לחשיבה משותפת וגיבוש אסטרטגיה באשר לקשר של הקהילות היהודיות עם מדינת ישראל. אנו מוקירים תודה למחנכים על השליחות האדירה שלקחו על עצמם – בניית גשרים חיים בינם ובינינו".

בכנס משתתפים מנהלים המתמודדים עם אתגרים מורכבים, אנטישמיות (צרפת, מדינות ברית המועצות לשעבר), וסוגיות חינוכיות כגון בניית קשיים בבניית זהות יהודית חזקה עם קשר לישראל.

אחת המשתתפות בכנס היא סילבי, מנהלת בית הספר היהודי בקזבלנקה, אשר פועלת בקרב הקהילה הקטנה שנשארה באזור על מנת לחבר אותם לשורשים – ללמד אותה על חגי ישראל, על מסורת וכמובן - את השפה העברית.

לכנס הגיע גם אליהו, מנהל בית הספר הגדול ביותר בפריז, בו לומדים 1,400 תלמידים, אשר מתמודדים באופן יומיומי עם גילויי אנטישמיות. משפחתו של אליהו עלתה לישראל לפני מספר שנים, אך הוא החליט להישאר בפריז ולהמשיך לחנך את הדור הבא של היהודים במדינה.