"התערבות בוטה של מנדלבליט"

היועמ"ש ביקש לבטל דיון בועדת הפנים של הכנסת הקשור לניצב רוני ריטמן, בשל טענה כי הוא עלול פגוע בחקירות. ח"כ קיש זעם.

חזקי ברוך , כ"ח בתמוז תשע"ח

היועמ"ש מנדלבליט
היועמ"ש מנדלבליט
צילום: פלאש 90

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, עורר היום (רביעי) את זעמו של יו"ר ועדת הפנים בכנסת, ח"כ יואב קיש, כשביקש לבטל דיון שהיה אמור לעסוק בנוגע להשפעת התלונות של ניצב רוני ריטמן על חקירות ראש הממשלה.

מנדלבליט כתב לקיש שלדעתו הדיון עלול לפגוע בחקירות שנמצאות בעיצומן. "מנושא הישיבה כמו גם הדברים שהובאו מפיו של ח"כ קיש בהודעת הדוברות שפרסם עולה כי הישיבה המתוכננת עלולה על פניה להוות חציה ולו גם שלא במתכוון של תחום עבודת מערכת אכיפת החוק...נראה כי היא עלולה אף לפגום בחריקות מתנהלות באופן שיכול להתפרש חלילה כניסיון להטות משפט".

ח"כ קיש לא אהב את הבקשה, בלשון המעטה. הוא השיב במכתב ליועץ המשפטי לממשלה בו כתב, "עם כל הכבוד הראוי מערכת אכיפת החוק אינה אקס טריטוריה היא חלק מהרשות המבצעת ומתוקף כך נתונה לביקורת של הרשות המחוקקת שמחובתה לבחון טענות כה קשות שפוגעות באמון הציבור במערכות אכיפת החוק".

"אני מחויב לציין כי הניסיון שלך או בקשתך לעצור דיון זה או להשפיע על מי מהמוזמנים אליו להגיע או חלילה להכפיש נבחרי ציבור בהתנהגות לא נאותה היא חמורה.אני אעמוד על זכותו של הציבור לדעת שרשויות אכיפת החוק שאדוני עומד בראשן מתנהלת כראוי", הוסיף קיש.

הוא גם ציין כי הוועדה תימנע מכניסה לנקודות בעייתיות. "לא אכנס לשום חקירה אשר עדיין מתנהלת כל נציג רלוונטי שיגיע יהיה מחויב לסרב לענות לשאלות שיעלו במידה והן משבשות חקירה או עלולות ליצור מצג שכזה".