בנט לג'בארין: תברך ברוך שעשני ישראלי

המליאה סערה היום כשח"כ יוסף ג'בארין הציג את חוק יסוד "מדינה דמוקרטית, רב תרבותית ושיוויונית" וביקש למחוק את המילה "יהודית".

רפאל לוי , כ"ח בתמוז תשע"ח

השר בנט במליאה
השר בנט במליאה
צילום: Hadas Parush/Flash90

הכנסת דחתה היום (רביעי) את הצעת חוק יסוד "מדינה דמוקרטית, רב-תרבותית, ושוויונית" שהגיש ח"כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשתופת) המגדירה את המדינה כ"מדינתם המשותפת של כלל אזרחיה, וכל מוסדותיה ומשאביה ישרתו באופן מלא ושוויוני את כלל האזרחים".

במהלך הצגת החוק הזכיר ג'בארין את תכנית החלוקה שקבעה כי בין הירדן לים יוקמו שתי מדינות. דבריו עוררו סערה וחברי כנסת מהימין הזכירו לו כי בזמן שישראל קיבלה את ההצעה, הערבים פתחו במלחמה על מנת למנוע הקמת מדינה יהודית.

בהמשך גם ביקש ג'בארין להגדיר את ישראל כמדינה "דמוקרטית, רב-תרבותית, ושוויונית" בלי עדיפות ללאום או לדת מסוימת. דברים אלו הקימו עליו גם חברי כנסת מהשמאל, ביניהם ציפי לבני, שתהתה בפניו כיצד הדברים מתיישבים עם הצעת החלוקה שעל פיה הוא מבקש לפעול.

ג'בארין ענה כי הגדרתה של מדינת ישראל כמדינה יהודית, היא משום שיש בה רוב יהודי ולא משום שיש בה מעמד מיוחד ליהדות או ליהודים.

לאחר נאומו שהופסק פעם אחר פעם על ידי חברי כנסת מהימין, עלה השר נפתלי בנט להגיב בשם הממשלה.

בנט האשים את חברי הכנסת הערבים בצביעות ואמר, "אין בוקר שאתם לא קמים ואומרים ברוך שעשני ישראלי. תן לי מקום אחד בעולם שהייתם מעדיפים להיות מאשר במדינה היהודית", אמר שר החינוך לח"כ ג'בארין.

הוא הוסיף, "כל בוקר אתם אומרים ברוך שעשני ישראלי, אבל בלב. ואז בלי שום בושה אתם עולים לפה, והולכים לכנס שנקרא 'כנס האפרטהייד הישראלי'. תתבייש לך. תבלה חודש אחד בלבנון, תראה מה זה להיות פלסטיני שלא יכול לעבוד בשירות המדינה, שלא יכול להיות בפרלמנט, שלא יכול לרכוש קרקע, שלא יכול להיות עורך דין".

בשלב הזה יצאה בהפגנתיות ח"כ עאידה תומא סלימאן ובנט פנה אליה ואמר, "תברחי, כי את יודעת את האמת. את גאה ושמחה להיות במדינה היהודית והדמוקרטית - ואין מדינה אחרת בעולם שהיית בוחרת. איזו צביעות".

בנט המשיך במתקפה ואמר כי "מי שגורם את הנזק הגדול ביותר לעתיד של ערביי מדינת ישראל אלו חברי הכנסת הערבים. במקום שתדאגו לחינוך, אתם הולכים ל'הצגות' והולכים לכנסים של אפרטהייד. איזה אפרטהייד? אם הייתם דואגים עשירית ממה שאני דואג לתלמידים של המגזר הערבי ועשירית ממה שאיילת שקד דואגת להקים בתי משפט בערים ערביות, ניחא. אבל אתם יודעים לעלות על המרמרה, לעשות הצגות ולצאת נגד צה"ל".

"בתוך תוככם, כל אחד מכם יודע את האמת, שככל שמדינת ישראל יהודית יותר, כך היא דמוקרטית יותר. אתם חיים בדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, לא למרות אלא בגלל שהיא מדינת הלאום של המדינה היהודית", סיכם בנט.