מה צופן העתיד לאופניים החשמליים?

האם צפויה עוד המצאה פורצת דרך שתשפר את האופניים החשמליים?

, כ"ט בתמוז תשע"ח

מומחים סוברים כי לא המצאה תביא לשיפור המיוחל, אלא דווקא התאמה לתנאי מזג האוויר והסביבה

קרוב לשלושים שנה עברו מאז פרצו אל חיינו בסערה אופניים חשמליים. ספק כלי רכב, ספק אופניים, אבל אופניים חשמליים מוכיחים שהם כאן כדי להישאר.

לאחר שהומצאו כבר לפני למעלה ממאה שנה וננטשו לאנחות על ידי הממציאים בשל הכובד הרב שהיה לסוללה ובשל העוצמה הנמוכה שלה שהספיקה לנסיעה קצרה בלבד במהירות נמוכה יחסית, חזרו אופניים חשמליים ותפסו מקום של כבוד. סוללת הליתיום שהומצאה איפשרה את הגדלת טווח ומהירות הנסיעה, הורדת המחיר ובעיקר איזון משקל האופניים.

אבל האם הגענו לקצה תחום היכולת במחקר על אופניים חשמליים? מעבר לשיפור פעולות קיימות כגון טווח הנסיעה, המצאות וחידושים יוצאים כל הזמן לאוויר העולם כשאחת ההמצאות העומדת בקנה היא אופניים חשמליים שיונעו באמצעות אנרגיית השמש. המצאה זו הביאה מומחים לחשוב כי אולי עתיד האופניים החשמליים טמון דווקא בהתאמה ולא בהכרח בשיפור פונקציות קיימות.

יתכן והדרך הטובה ביותר לניצול המשאב הנקרא אופניים חשמליים נמצאת דווקא בהתאמתו לאזור הנסיעה. מלבד העובדה שאופניים מסויימות מתאימות לאזורים הררים בעוד אופניים אחרות מתאימות דווקא לנסיעה במישור, שימוש באנרגיות שונות לצורך הנסיעה באופניים יכול להיות יעיל ביותר אם מתאימים אותו באופן נכון לאזור בו מופקת האנרגיה.

כך למשל, במדינות כמו ישראל או מדינות הים התיכון, אופניים חשמליות שיעבדו על אנרגיית הרוח פשוט לא יוכלו לנסוע שכן הרוחות פה באזור לא חזקות ביחס למקומות אחרים בעולם, בעוד אם יותאמו האופניים לעבודה עם אנרגיית השמש, זו תוכל להיות פריצת דרך משמעותית שכן האזור שטוף שמש רוב ימות השנה.

במדינות אחרות, לדוגמא בשוויץ או באזורים מסוימים בארצות הברית בהם הרוחות חזקות יותר, נכון יהיה להתאים את הנסיעה וההטענה של האופניים החשמליים לאנרגיית הרוח.

התאמה כזו תוכל לשפר את השימוש באופניים חשמליים ולחסוך בחשמל להטענת האופניים. יתכן כי בעתיד יוכלו אופניים שכאלה לייצר חשמל באופן עצמאי מעבר לצרכי השימוש של האופניים, אך לצורך כך יש להמשיך את הפיתוח ולהמידה של תחום האופניים החשמליים.