דוד בוקעי:
חיזוק אסד יחזיר את השקט לגולן

המזרחן ד"ר דוד בוקעי סבור שהמצב בגבול הסורי הוא באשמתנו, "בודדנו את אסד אז הוא הכניס איראנים וחיזבאללה".

בני טוקר , כ"ט בתמוז תשע"ח

בשאר אל אסד
בשאר אל אסד
צילום: רויטרס

המזרחן ד"ר דוד בוקעי מעריך בערוץ 7 כי דווקא חיזוקו של אסד בסוריה יחזיר את השקט לגבול.

"כשדיברו על חזרת צבא אסד לגבול הישראלי סורי, דיברו על זה במונחים אפוקליפטיים ואני חושב בדיוק ההפך, הדרך הנכונה לומר שסוף כל סוף הנורמליזציה חוזרת לסוריה. 40 שנה היה לנו שקט בגבול הסורי בחסות חפאז אל אסד ובנו בשאר והנורמליזציה חוזרת במובן הזה שצבא סוריה שולט על הגבול. ברור לחלוטין שצבא סוריה לא יעשה דבר נגד ישראל כמו שהוא לא עשה 40 שנה".

לדבריו ישראל משלמת את המחיר על תמיכתה במתנגדי אסד, "יבואו ויאמרו המקטרגים שהנה עכשיו יש איראנים בגבול הסורי, ועל זה אני אומר - מי שעושה שטויות צריך לשלם, ואנחנו ב- 2011 עשינו שטויות שלא תמכנו בבשאר, לכאורה היינו נייטרלים אבל מעולם לא היינו נייטרלים, נתנו הצהרות מאוד עוינות נגדו וגם עכשיו, ואני סבור שזו שגיאה גסה וזו הסיבה שבפברואר 2015 הצבא האיראני בעיקר כוחות חיזבאללה נכנסו לסוריה על פי בקשת אסד כי הוא היה במצב נואש.

"אם ישראל היתה נוקטת במדיניות אחרת סוריה היתה נשארת נקייה מחיזבאללה ומצבא איראן כמו שהייתה מתחילת שנות התשעים. עד פברואר 2015 איש חיזבאללה אחד לא היה בשטח הסורי וזה לא היה צריך להיות לולא המדיניות הנואלת והמטופשת של ישראל ועכשיו אנחנו משלמים את המחיר".