מכה לכשרות רבני ''צהר''

היועץ המשפטי לממשלה קבע כי לבית עסק אסור להציג תעודת כשרות של גוף פרטי. מותר יהיה לכתוב שהעסק מפוקח אך בלי תעודה של גוף הכשרות.

חזקי ברוך , כ"ט בתמוז תשע"ח

רבני צהר
רבני צהר
צילום: פלאש 90

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט קבע כי לבית עסק אסור להציג תעודת כשרות של גוף פרטי.

מחוות הדעת של היועמ"ש עולה כי לבית העסק יהיה מותר לכתוב נתונים עובדתיים על הסטנדרטים הכשרותיים ואף להציג שהעסק מפוקח על ידי גוף חיצוני אך אסור יהיה להציג אישור או תעודה עם לוגו של גוף כשרות.

בכל מקרה, בעל העסק נדרש לציין במפורש בצורה בולטת כי המקום אינו מפוקח על ידי הרבנות הראשית לישראל.

ברבנות הראשית לישראל מברכים על חוות הדעת של היועמ"ש ואומרים כי היא מקטינה באופן משמעותי את הסיכון להטעיית הצרכן שומר הכשרות. "חוסר הבהירות של פסק הדין שניתן על ידי בית המשפט העליון בדנג"ץ גיני הגיע היום לסיומו עם מתן חוות הדעת מטעם היועמ"ש. בכך נסתם הגולל על ניסיונות לפרשנות מוטעית של פסק הדין מצד גורמים כאלה ואחרים, באופן שהוביל לחשש משמעותי להטעיית הציבור.

כזכור, בפסק הדין שניתן בבג"ץ גיני פתחה הנשיאה נאור "שער שלישי" שאליו יוכלו להיכנס בעלי בתי אוכל שאין בידם תעודת כשרות של הרבנות וקבעה כי על אף שאסור לבית אוכל שאינו מחזיק בתעודת הכשר להציג כל מצג כשרותי, מותר לו להציג מצג אמת בדבר הסטנדרטים עליהם הוא מקפיד ואופן הפיקוח על שמירתם, תוך הבהרה מפורשת כי אין בידו תעודת הכשר של הרבנות.

לאחר שהרבנות הראשית פנתה ליועמ"ש לקבל הבהרות בנוגע לפסק הדין ולאופן האכיפה הנדרש, קבע היועמ"ש כי בעל בית האוכל יכול לציין בעצמו כי הוא נתון לפיקוח מטעם גורם כשרות חיצוני, אולם הוא לא יוכל להציג בפומבי בבית העסק אישור מטעם הגורם המפקח עליו.

''מערך הכשרות הממלכתי במדינת ישראל עומד בפני שיפור משמעותי שיתקן את הליקויים שעלו, בין השאר, בדו"ח מבקר המדינה", אומרים ברבנות הראשית, שם שוקדים על שיפור מערך הכשרות ''במטרה להצעיד את הכשרות קדימה ולהתאימה לפעילות בעידן מודרני לטובת צרכני הכשרות''.

ברבנות הראשית מוסיפים כי ''כל רצון ל'אתגור' הרבנות מבחוץ בתחום הכשרות מעורר תמיהה. מערך הכשרות הארצי הינו מערך מורכב ומסועף בעל השלכות על מיליוני אנשים במדינת ישראל הצורכים אוכל כשר''.

מגוף הכשרות של רבני צהר - ''צהר פיקוח מזון'', נמסר בתגובה: "צהר פיקוח מזון טרם קיבל לידיו את הנוסח המלא של עמדת היועמ''ש. לכשתתקבל נלמד אותה בעיון. נציין כבר עתה כי אנו פועלים על פי אמות המידה שהותוו בפסיקת בית המשפט העליון במלואן, בגדרן נותנים בעלי בתי האוכל והמסעדות הרבים שהצטרפו אלינו מצגי אמת ביחס לכללים הננקטים על ידיהם וביחס לפיקוח ההדוק הניתן על ידינו.

"אנו נמשיך לעמוד במטרה המרכזית שלנו והיא להגדיל את ציבור אוכלי הכשרות בישראל ולהרים את רמתה של הכשרות. נציין כי בחודשים האחרונים, מאז פתחנו את המיזם הצטרפו אלינו מסעדות רבות מכל חלקי הארץ שרובן היו ללא תעודת כשרות כלל. נמשיך במהלכים החשובים שאנו עושים למען עם ישראל, ללא מורא ומתוך כבוד להוראות הדין", נמסר.

מזכ''ל מפלגת האיחוד הלאומי, אופיר סופר, תקף את רבני צהר ומסר כי "החלטת היועמ''ש שמה קץ להרפתקאת צהר שעלולות היו להוביל למציאות בה כל ארגון פיראטי היה מוציא תעודת כשרות ומכאן הסוף ברור.

''בימים אלה עלינו לחזק את הרבנות הראשית לישראל שנתונה למתקפה חסרת תקדים במגוון תחומים על ידי גורמים אינטרסנטים שרוצים לפרק את היהדות הממלכתית, אם זה בנושא כשרות, גיור, נישואין וגירושין. יחד נשמור על זהותה של המדינה", הוסיף.