"מדינאי, איש עשייה ואיש חזון"

נשיא המדינה נשא דברים והניח זר בטקס האזכרה לזאב ז'בוטינסקי ז"ל, במלאת 78 שנים לפטירתו.

ערוץ 7 , כ"ט בתמוז תשע"ח

ריבלין בהר הרצל
ריבלין בהר הרצל
צילום: חיים צח/לע"מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין וראש הממשלה בנימין נתניהו השתתפו הערב (חמישי) בטקס האזכרה לזאב ז'בוטינסקי ז"ל, במלאת 78 שנים לפטירתו, ובמלאת 67 שנים לפטירתה של יוהנה רעייתו.

כמדי שנה ציטט הנשיא מכתביו של ז'בוטינסקי. השנה בחר לקרוא מתוך המאמר "מה עלינו לעשות?", אותו פרסם בשנת 1905. "אל-נא תהיו בררנים. אל-נא תדרשו שהעבודה תהיה דווקא רומנטית ויפה. הדוּרוֹת ומפוארות תהיינה רק תוצאותיה של העבודה, וכן גם המסירוּת הפנימית למטרה, ממנה יונק האדם את הכוחות למאמץ הממושך.

''אך עצם תהליך העבודה תמיד אטי וקטנוני. היו מוכנים לזה. מגויסים אתם בשירותו הצבאי של העם הנתון בסכנת כליה. וכל המואס בעבודה, כל מי שדרוּשים לו זיקוקין די-נוּר, תרגילי סיוף, תנועות נאות, זרי-דפנה ותשואות, אין לו כאן מקום, ומוטב שיסתלק ואנו לא נפסיד מאומה".

הנשיא ריבלין הוסיף וציטט מכתבי ז'בוטינסקי, "לא הבריות יוצרים את התקופה, אלא התקופה את הבריות. אך בושה וכלימה תכסה פנינו, אם לעת זיקנה יפול בחלקנו הגורל המחפיר להשיב לקטון נכדינו על שאלת ליל-הסדר 'מה נשתנה', כי – 'עבדים היינו'... הייתי עבד ועבד נשארתי. אכן, שמוע שמעתי, כי בימי נעורי היתה תסיסה ורתיחה, כי אז הופיעו העובדים ולעמנו זרחה השמש, אך אני לא ראיתי דבר, אינני זוכר דבר, ואין בפי דבר לספר לך, כי כל אשר נעשה אז – לא בידי נעשה...".

ריבלין אמר כי "ז'בוטינסקי לא זכה לראות בזריחת השמש, ובהקמת מדינת ישראל, אבל הוא היה שותף לעשייה. אנחנו שזכינו, הבה נמשיך להיות שותפים לעשייה. יהי זכרו של מורנו זאב ז'בוטינסקי, מדינאי, איש עשייה ואיש חזון, ברוך ונצור בלבנו לעד".