מחווה לכדורגלן שהציל יהודים בשואה

במהלך משחק של מכבי ת"א בהונגריה נערך טקס לזכר אישטוון טות', מגדולי הכדורגלנים בשואה שנרצח על רקע פעילותו להצלת יהודים מהנאצים

ניצן קידר , כ"ט בתמוז תשע"ח

שחקני מכבי ת"א עם הילדים חולקים כבוד לגיבור ההונגרי
שחקני מכבי ת"א עם הילדים חולקים כבוד לגיבור ההונגרי
צילום: הקונגרס היהודי העולמי

הקונגרס היהודי העולמי יחד עם הקהילה היהודית הרשמית בהונגריה יזמו מחווה ייחודית וראשונה מסוגה שנערכה הערב (חמישי) במהלך משחק הכדורגל בין מכבי תל אביב לקבוצת פרנצווארוש במוקדמות הליגה האירופית.

בתחילת המשחק נערך טקס אזכרה לכבודו של אישטוון טות', אחד הסמלים הגדולים של הקבוצה ההונגרית בעבר, אשר הוליך כקפטן את הקבוצה לאליפות הונגריה לפני מלחמת העולם השנייה.

במהלך המלחמה לאחר כיבוש הנאצים, סייע טות' והציל יהודים רבים, ובעקבות הפעילות שלו, נכלא ונרצח.

בטקס הייחודי נכחו נשיא הקהילה היהודית בהונגריה אנרדס הייסלר, מנכ"ל קבוצת הכדורגל מכבי תל אביב בן מנספורד, נשיא קבוצת פרנצווארוש גאבור קובטוב, נציגים של הקונגרס היהודי העולמי ובכירים נוספים.

בתחילת המשחק הוקרן בפני האוהדים והנוכחים במגרש סרט על חייו של השחקן ועל מעשיו בתקופת מלחמת העולם השנייה. בנוסף לכך, על קו הדשא, יחד עם השחקנים, עלו ילדים אשר לבשו חולצות מיוחדות לאירוע אשר נשאו את הכיתוב "הגיבור המשותף שלנו" ואת תמונתו של אישטוון טות'.

מהלך ייחודי וחשוב זה נעשה בתאום של הקונגרס היהודי העולמי והקהילה המקומית, יחד עם ראשי קבוצות הכדורגל שהשתתפו במשחק והממשלה ההונגרית, וכהמשך ישיר להצהרה ביוזמת ממשלת הונגריה במועצת זכויות האדם של האו"ם בז'נבה כי היא תאבק בתופעות האנטישמיות באפס סובלנות.

מנכ"ל הקונגרס היהודי העולמי, רוברט זינגר, אמר כי מדובר בפתיחה חשובה של יוזמה מיוחדת. "הקונגרס היהודי העולמי שמח לראות שהממשלה ההונגרית ממשיכה ותומכת בפועל בהצהרתה במועצת זכויות האדם באו"ם, לפיה תאבק בתופעות האנטישמיות אשר נמצאות במגמת עלייה מטרידה".

"חינוך ודיאלוג הם כלים חשובים להתמודדות עם תופעות בזויות אלו, ועלינו להמשיך ולשמר את זיכרון השואה על מנת למנוע מההיסטוריה לחזור על עצמה. יוזמה זו מתקשרת באופן ישיר לפעילות הקונגרס היהודי העולמי בתחום האנטישמיות בספורט במסגרת שיתוף הפעולה החדש עם מועדון הכדורגל צ'לסי - "כרטיס אדום לשנאה" למאבק בתופעות השנאה והאנטישמיות בעולם הספורט", הוסיף זינגר.

נשיא הקהילה היהודית בהונגריה, אנדרס הייסלר, אמר כי מדובר במחווה אנושית שספק אם היתה יוצאת אל הפועל בדרך אחרת. "אישטוון טות' הוא גיבור כדורגל צדיק אשר הבקיע את הגול החשוב ביותר של המאה ה-20 בכך שהציל יהודים הונגרים במהלך התופת הגדולה ביותר של המאה."

"כדורגל מציע את הקסם המיוחד המאפשר לחוות את המתח והריגוש של משחק יחד עם הדורות הבאים תוך כדי חינוכם לכבוד והגינות בעולם הצבעוני שלנו. שימור זכרונו של אישטוון טות' אנחנו חולקים כבוד לגיבור ספורט שעמד כנגד אלימות, שנאה ואפליה. חייו ומעשיו הם מודל לחיקוי בכל מקום וזמן", סיכם הייסלר.


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il