נתניהו הורה:
נזיפה לשגריר האיחוד האירופי

ראש הממשלה הנחה לזמן את שגריר האיחוד לשיחת נזיפה אחרי שהתברר שניסה לשכנע ח"כים להצביע נגד חוק הלאום. ישראל תשקול תגובה קשה יותר

ניצן קידר , כ"ט בתמוז תשע"ח

עמנואל ז'ופרה
עמנואל ז'ופרה
צילום: יוני קמפינסקי

ראש הממשלה בנימין נתניהו זועם הערב (חמישי) על האיחוד האירופי, לאחר ששגריר האיחוד בישראל, עמנואל ז'ופרה, שוחח עם חברי כנסת המעורבים בהליכי חקיקת חוק הלאום, והביע בפניהם את ההתנגדות הנחרצת של האיחוד לחקיקה.

"לא די בזה שהאיחוד האירופי מממן עמותות שחותרות נגד מדינת ישראל ומממנות בנייה בלתי חוקית, כעת הוא מתערב בחקיקה ישראלית. כנראה שאינם מבינים שישראל היא מדינה ריבונית", הגיב נתניהו להתערבות השגריר.

במקביל, הורה ראש הממשלה למנכ"ל משרד החוץ לזמן לשיחת נזיפה את שגריר האיחוד האירופי בישראל. נתניהו שוקל לנקוט בצעדים נוספים כדי להבהיר לאיחוד את הכעס הרב השורר בישראל מהניסיונות להשפיע על החלטות פנימיות של מדינה ריבונית.

על פי הדיווח בחדשות 2, שגריר האיחוד הפציר בחברי הכנסת להעניק תשומת לב מיוחדת לסעיף 7ב' בחוק הלאום המתיר הקמת יישובים ליהודים בלבד. הוא אף טען בפני אחד הח"כים כי "החוק מרחיק את ישראל מהנורמות המקובלות במדינות הדמוקרטיות. החקיקה נודפת ריח גזעני, מפלה קבוצות ובמיוחד את ערביי ישראל ופוגעת בערכים שמדינת ישראל מנסה להקרין".

מוקדם יותר התייחס נתניהו לחוק הלאום, והביע תקווה שיאושר בכנסת בשבוע הבא. "ז'בוטינסקי דבק בערך בסיסי אחד, שמירת הייחוד הלאומי שלנו במולדתנו", אמר נתניהו בטקס האזכרה לזאב ז'בוטינסקי ז''ל.

"הוא לא האמין שנוכל לשמר את הייחוד הלאומי שלנו במקום אחר זולת מולדתנו, זה הבסיס לכל השאר. הוא אמר שעלינו לשמר את הייחוד הלאומי שלנו כאן, בארץ. העקרון הזה הוא גם מה שמנחה אותנו בהתוויית חוק הלאום, שאני מקווה להעבירו בקרוב בכנסת".

נתניהו הוסיף, "בדמוקרטיה הישראלית נמשיך להבטיח את זכויות הפרט והקבוצה, אלה ימשיכו להיות מובטחות, אבל זכויות יש גם לרוב, והרוב מכריע. הרוב המכריע בעם רוצה להבטיח את אופיה היהודי של מדינתנו לדורות. השילוב הזה של זכות הלאום וזכויות הפרט, השילוב הזה הוא המשמעות של המילים 'מדינה יהודית ודמוקרטית' וז'בוטינסקי ללא ספק האמין בעיקרון הזה".