האיחוד האירופי מסביר את ההתערבות

האיחוד מפרסם הסבר להתנהלות השגריר בישראל שניסה לשכנע ח"כים להצביע נגד חוק הלאום, אך לא מכחיש שהיתה התערבות כזאת.

ניצן קידר , א' באב תשע"ח

האיחוד האירופי
האיחוד האירופי
צילום: iStock

האיחוד האירופי מפרסם היום (שישי) תגובה לפרסום בחדשות 2 לפיו שגריר האיחוד בישראל ניסה לשכנע חברי כנסת להצביע נגד חוק הלאום ואף אמר כי "מהחוק נודף ריח גזעני".

באיחוד לא מכחישים כי התקיימו שיחות עם ח"כים בנוגע לחוק. "כמו כל גוף דיפלומטי, אנחנו משוחחים עם חברים מכל המפלגות בבתי הנבחרים - כולל חברי כנסת ישראלים - במטרה לדון במגוון רחב של נושאים. לעתים אנחנו שותפים או מעורבים ביוזמות של מדינות שותפות ואכן עסקנו בנושא הצעת חוק הלאום".

"ישראל תגדיר את עצמה כיצד שהיא רוצה וזה עניין פנימי שלה ואנחנו מכבדים זאת. אנו מעריכים את מחויבותה של ישראל לערכים משותפים של דמוקרטיה וזכויות אדם, אך לא רוצים לראות את הערכים הללו מאויימים או מוטלים בספק", לשון הודעת האיחוד.

באיחוד האירופי מכחישים כי הגדירו את הצעת החוק "גזענית". "מעולם לא השתמשנו בשפה גנאי בכלל ובוודאי שלא להגדיר הצעות חוק בכנסת", אמרו באיחוד.

נזכיר כי ראש הממשלה זעם לאחר הפרסום והגיב בחריפות. "לא די בזה שהאיחוד האירופי מממן עמותות שחותרות נגד מדינת ישראל ומממנות בנייה בלתי חוקית, כעת הוא מתערב בחקיקה ישראלית. כנראה שאינם מבינים שישראל היא מדינה ריבונית", אמר נתניהו על התערבות השגריר.

במקביל, הורה ראש הממשלה למנכ"ל משרד החוץ לזמן לשיחת נזיפה את שגריר האיחוד האירופי בישראל. נתניהו שוקל גם לנקוט בצעדים נוספים כדי להבהיר לאיחוד את הכעס הרב השורר בישראל מהניסיונות להשפיע על החלטות פנימיות של מדינה ריבונית.