הקבינט ידון בהסלמה בדרום

שרי הקבינט ישמעו הערכת מצב באשר לאפשרויות להחריף את הפעילות נגד חמאס. במערכת המדינית מעריכים כי מבצע צבאי רחב היקף אינו על הפרק

ניצן קידר , ב' באב תשע"ח

הקבינט המדיני ביטחוני יתכנס מחר (ראשון) אחר הצהריים לדיון בעקבות ההסלמה בדרום וישמע תרחישים ואפשרויות תגובה כלפי חמאס בעזה.

מרבית שרי הקבינט עודכנו בנעשה ובתגובות המיידיות במהלך השבת, בשיחת ועידה שערך ראש הממשלה.

ראש הממשלה אמר הערב, "בהתייעצות עם שר הביטחון, הרמטכ"ל והצמרת הביטחונית של מדינת ישראל החלטנו על פעולה עוצמתית נגד הטרור של חמאס. צה"ל הנחית על חמאס את המכה הקשה ביותר מאז צוק איתן ואנחנו נגביר את העוצמה של ההתקפות שלנו ככל שיידרש".

במערכת המדינית מעריכים כי חרף ההתבטאויות החריפות של ראש הממשלה, אין כוונה ישראלית לצאת למבצע צבאי רחב היקף בעזה, אלא לבצע פעולות נקודתיות בתגובה לאירועים נקודתיים.

במקביל, מתקיימים מגעים להפסקת אש בהם מתווך שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב. השליח שוחח עם נציגים ישראלים ונציגי חמאס ובצוותו אומרים שהמגעים לרגיעה נמצאים בשלב מתקדם מאוד.

בירושלים דורשים כי הפסקת אש תכלול לא רק ירי של רקטות כפי שהיה בשבת האחרונה, אלא גם הפסקה מוחלטת ומיידית של שיגור עפיפוני ובלוני טרור. בחמאס לפי שעה לא מוכנים להיענות לדרישה הזאת וטוענים כי הם אינם אחראים לטרור העפיפונים ואין להם שליטה עליו.