איך ניתן להוציא דרכון אירופאי?

ישראלים רבים בוחרים להוציא דרכון אירופאי וליהנות מהיתרונות הרבים שהוא מביא אתו. מי יכול להוציא אותו וכיצד? מדריך.

בשיתוף 'עו"ד תותי-אשבל' , ג' באב תשע"ח

דרכון
דרכון
thinkstock

ישראלים רבים הינם צאצאים לאזרחים אירופאים שהיגרו לכאן עם קום המדינה או אפילו לפני כן.

ישראלים אלו זכאים לקבל אזרחות אירופאית על סמך היותם צאצאים של אזרחי מדינות אירופה. אמנם כל אחת ממדינות אירופה מחזיקה במדיניות הגירה משלה, וקובעת את התנאים לקבלת הדרכון בעצמה, אך רוב הישראלים שיכולים להוכיח כי הם אכן צאצאים של אירופאים יוכלו לקבל את הדרכון האירופאי בכפוף לעמידה בתנאים.

בשנים האחרונות גם ישראלים שאינם ממוצא אירופאי מוציאים דרכון אירופאי. איך הם עושים זאת אתם שואלים? ובכן, מוכיחים כי הם צאצאים של מגורשי ספרד. תיקון לחוק הספרדי שהתקבל לפני מספר שנים מאפשר לכל צאצאי גירוש ספרד לקבל דרכון ספרדי ולהפוך לאזרח האיחוד האירופי.

מה זה החוק הספרדי ואיך בדיוק הוא עוזר לי לקבל דרכון?

החוק הספרדי מאפשר לצאצאי מגורשי ספרד לקבל דרכון ספרדי. גירוש ספרד התרחש לפני למעלה מ-500 שנים, בשנת 1492, ובמסגרתו כל היהודים שלא הסכימו להתנצר גורשו מספרד. גירוש היהודים התבצע במהרה, והיהודים שגורשו התפזרו ברחבי העולם, כאשר רובם הגיעו למדינות צפון אפריקה.

אכן, רוב הישראלים במוצאם ממדינות צפון אפריקה, קרי מרוקו, אלג'יר, וטוניס, הינם צאצאים של מגורשי ספרד בסבירות גבוהה. אך מגורשי ספרד לא הגיעו רק למדינות אלו, אלא גם למדינות רחוקות יותר כמו מצרים, לבנון, סוריה, ואפילו איטליה, רומניה ובולגריה. אז אם ההורים או הסבים והסבתות שלכם הגיעו לארץ מאחת ממדינות אלו, ייתכן ואתם צאצאים של מגורשי ספרד ולכן זכאים לקבל דרכון ספרדי.

כיצד יודעים אם אני זכאי לדרכון אירופאי?

על מנת לקבל את הדרכון האירופאי תידרשו להוכיח כי אתם אכן נצר לצאצאים של גירוש ספרד. לאחר פרסום התקנה בספרד, נפוצה רשימת שמות משפחה המכילה מאות שמות משפחה שלכאורה נמנים עם צאצאי מגורשי ספרד ולכן זכאים לדרכון אירופאי. יחד עם זאת, לא בטוח שאם שמכם מופיע ברשימה אכן תהיו זכאים לקבל את האזרחות.

אז איך כן מקבלים אזרחות על בסיס גירוש ספרד? הדבר הראשון שכדאי שתעשו הוא לפנות לפדרציית יהדות ספרד. פדרציית יהדות ספרד יכולה לספק עבורכם אישור כי אתם אחד מצאצאי גירוש ספרד. הם יבדקו את שם משפחתכם, אילן היוחסין שלכם, שמות הסבים והסבתות שלכם, מקום מגוריהם בארץ המוצא שלהם, ועל פי הנתונים הללו ינסו להתחקות אחר השורשים ואילן היוחסין שלכם ולהבין אם אתם אכן אחד מצאצאי גירוש ספרד. במידה וכן, הם יספקו לכם אישור שיספק את הרשויות הספרדיות ואפשר לכם להוציא דרכון ספרדי.

במידה ואפשרות זו לא צלחה, תוכלו לנסות ולהוציא את הדרכון על סמך ארץ מוצאכם. אם אתם יהודים שהגיעו ממדינות כמו מרוקו, אלג'יר, טוניס, עיראק, מצרים לבנון וסוריה, סביר מאוד להניח כי אתם צאצאים של גירוש ספרד והספרדים מכירים בכך. תוכלו להוכיח כי אכן מוצאכם משם ולנסות ולהוציא את הדרכון על סמך זאת.

הוכחתי שאני צאצא של גירוש ספרד – מה עכשיו?

התהליך להוצאת דרכון ספרדי לא נגמר בהוכחה זו, אלא טומן בחובו עוד מספר שלבים. יש לבצע תרגום רשמי ומאושר של כל המסמכים לספרדית, תרגום שצריך להיות מאושר על ידי רשויות החוק בספרד או על ידי נוטריון שיאשר את אמיתות התרגום והמסמכים המקוריים.

בשלב זה, השלב הבירוקרטי, כדאי להיעזר בעורך דין המנוסה בהוצאת דרכונים לצאצאים של גירוש ספרד. פניה לעו"ד לאזרחות ספרדית יסייע לכם לקדם את הבקשה שלכם במהירות וימנע ממכם טרטורים רבים. עו"ד המנוסה בפניות מסוג זה יודע מהם המסמכים אותם תצטרכו להציג בפני הרשויות הספרדיות, מי צריך להיות חתום על כל מסמך, מה התשלום על כל מסמך ואולי אפילו מחזיק בקשרים שיסייעו לכם לקדם את בקשתכם.

לסיכום, אם אתם ממוצא מזרחי, כדאי לכם לבדוק את זכאותכם לדרכון אירופאי, לו יתרונות רבים. מומלץ לפנות לעורך דין הבקיא בנושא, שיעזור לכם להבין אם אתם יכולים להוכיח את זכאותכם וכמובן ילווה אתכם לאורך כל התהליך.

רוצים גם אתם להפוך לאזרחים אירופאים?

בקרו באתר משרד עו"ד תותי-אשבל