צפו: צעקות בדיון סוער על חוק הלאום

בדיון בועדה המכינה את חוק הלאום פרצה סערה וחברות כנסת מהאופוזיציה החלו לצעוק וניסו "לפוצץ" את הדיון.

חזקי ברוך , ג' באב תשע"ח

Rozin
Rozin
Flash 90

יו"ר הוועדה המכינה את חוק הלאום לקריאה שניה ושלישית, ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד), פתח את הישיבה שנועדה להצבעה על ההסתייגויות לחוק הלאום.

"בשעה - שעתיים הקרובות אנחנו מקווים שנצליח לגבש נוסח והוא יובא לוועדה. כעת נצביע על ההסתייגויות", אמר אוחנה.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) התייחס לדיווחים לפיהם גובשה פשרה בנוגע לסעיף המרכזי שעורר סערה, "אני שומע שמסתובב ספין על תיקון שמרוקן את סעיף 7ב בושה וחרפה ואם הבית הזה לא מסוגל להגן על התיישבות אסור להעביר את החוק הזה".

במהלך הדיון מתחו חברי כנסת מהאופוזיציה ביקורת על אופן העברת החוק ובוועדה פרצה מהומה. ח"כ רויטל סויד (המחנה הציוני) אמרה, "המשמעות היא להביא הצעת חוק בהיכון. אנחנו רוצים להצביע על הצעת החוק הסופית". היא פנתה ליו"ר הועדה ואמרה, "תצהיר לפרוטוקול שזה הנוסח הסופי של חוק הלאום כי אנחנו בתחושה שתביא לחילופין סעיפים חלופיים שמטרתם להציל את הקואליציה והממשלה".

גם ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) הצטרף לביקורת ואמר: "לא תקין שנקרא על הצעות לתיקון בטוויטר".

במהלך הדיון פרצה סערה בחדר הוועדה, לאחר שהוועדה הצביעה על הסתייגות שהציעו חברי הכנסת סלומינסקי ומועלם רפאלי. המהומה פרצה לאחר שלא היה ברור מה תוצאות ההצבעה וחברי האופוזיציה דרשו שלא להצביע עליה מחדש; הנושא טרם הוכרע

לפי ההסתייגות של חברי הכנסת ניסן סלומינסקי ושולי מועלם רפאלי (הבית היהודי), בסעיף 1(ב) לחוק -"מדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, שבה הוא מממש את זכותו הטבעית, התרבותית וההיסטורית להגדרה עצמית", במקום "והיסטורית" יבוא "ההיסטורית והדתית"

לאחר שנטען כי רק 5 ח"כים הצביעו בעד ההסתייגות עלו טענות שהספירה לא נכונה וחה"כ סלומינסקי הכריז על הצבעה חוזרת. חברי האופוזיציה התנגדו בתוקף וטענו כי ההסתייגות נפלה ודרשו לבדוק את צילומי הווידאו של הדיון.

חה"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) ציין, "בכל מקרה ההסתייגות נופלת גם אם יש תיקו בהצבעה החוזרת".