בשורה לאחים ואחיות שכולים

זכויות של אחים שכולים לחיילים שנספו במערכה, העוסקות בסיוע במימון השכלה או הכשרה מקצועית, יוענקו ישירות לאחים ולא דרך הוריהם.

חזקי ברוך , ג' באב תשע"ח

מירב בן ארי
מירב בן ארי
צילום: קובי ריכטר/TPS

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה היום (א') את תקנות משרד הביטחון, לפיהן זכויות של אחים שכולים לחיילים שנספו במערכה, העוסקות בסיוע במימון השכלה או הכשרה מקצועית, יוענקו ישירות לאחים ולא דרך הוריהם.

עד היום הזכויות ניתנו להורים השכולים עבור האחים וכאשר הלכו ההורים לעולמם נותרו האחים השכולים בלי אפשרות לממש את זכאותם. לדרישת ח"כ בן ארי, גם במקרים בהם ההורים והאחים אינם בקשר, יתאפשר לאח השכול לפנות ישירות למשרד הביטחון ולבקש את זכויותיו.

בנוסף, קובעות התקנות כי האחים השכולים יקבלו מימון שיעורי עזר ללימודים אקדמיים וסיוע במימון הוצאות נלוות ללימודים. עוד נקבע בהתערבות ח"כ בן ארי כי לראשונה יוכל כל אח שכול כולל מי שיש בידיו תעודה מקצועית, לקבל סיוע ללימודי תואר ראשון.

פרידה שניידרמן, אחות שכולה, סיפרה בדיון על מקרים בהם התגלעה מחלוקת בין הורה שכול לאח שכול, וכתוצאה מכך סירב ההורה להעביר את הזכאות לילדו. "הבן רצה ללמוד הנדסה, האבא התעקש על משפטים ולכן לא העביר לו את ההטבה", העידה.

ח"כ מירב בן ארי (כולנו), שיזמה הצעת חוק בנושא והובילה את אישור התקנות במשרד הביטחון, אמרה כי "הצעת החוק שלי עברה לפני שנה בדיוק בקריאה טרומית. הובטח לי כי לאחר חצי שנה יגיעו התקנות והנה היום לאחר שנה אישרנו אותם בוועדה.

''זהו אירוע חשוב מאוד שבו האחים מקבלים הכרה בשל היותם אחים של ולא רק בגלל שהם בנים של. אישרנו היום בתקנות הטבות רבות שיאפשרו לאחים ולאחיות לקבל את המגיע להם מהמדינה. השלב הבא הוא שינוי החקיקה הראשית בעניינם וסיוע ליתומים ואלמנות״, אמרה בן ארי.