14 שנות מאסר לדוקר נירית זמורה

המחבל הורשע, כזכור, בעבירה של גרימת חבלה בכוונה מחמירה אך זוכה מעבירה של ניסיון רצח. הוא ידרש לפצות את זמורה בחצי מיליון ש"ח.

שלמה פיוטרקובסקי , ד' באב תשע"ח

נירית זמורה ובעלה בבית הדין הצבאי
נירית זמורה ובעלה בבית הדין הצבאי
צילום: אלירן אהרון

בית המשפט הצבאי גזר עונש של 14 שנות מאסר על המחבל חמזה פאיז שדקר ופצע קשה את נירית זמורה בפיגוע דקירה בגוש עציון בחודש אוקטובר 2015.

המחבל הורשע, כזכור, בעבירה של גרימת חבלה בכוונה מחמירה אך זוכה מעבירה של ניסיון רצח. בית המשפט הצבאי קבע עם זאת כי המחבל יפצה את זמורה בחצי מיליון ש''ח.

עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו שמלווה את המשפה מסר "רק לראות את החיוך של המחבל כששמע את שנות המאסר בפועל היה כדי להבין את גודל המחדל ואת חוסר ההרתעה".

הפיגוע הקשה אירע לפני כשנתיים וחצי. המחבל הגיע אל זמורה בריצה כשבידו סכין ודקר אותה במגרש המכוניות במקום תוך שקרא קריאות "אללה אכבר". זמורה נפצעה קשה ופונתה לבית החולים.

כאמור, במהלך המשפט זוכה המחבל מניסיון לרצח והורשע רק בגרימת חבלה, כיוון שהסכין נשברה במהלך הדקירה ולפי השופטים לא ניתן להוכיח שכוונת המחבל הייתה לרצוח.

שופטי בית המשפט הצבאי, סא"ל צבי היילברון, סא"ל אתי אדר ורס"ן חיים בלילטי, שהרשיעו את המחבל לפני כחודשיים פסקו שלא ניתן לקבוע כי דקר את זמורה על מנת להורגה, וייתכן שהתכוון רק לפצוע אותה.

"מדובר בדקירה יחידה. נדירים המקרים שבהם הרשיע בית המשפט נאשם בעבירת רצח או ניסיון לרצח בגין דקירת סכין אחת, אף אם הביאה למותו של הקורבן. הטעם לכך נעוץ בקושי לקבוע קיומה של כוונה להמית כאשר מדובר במעשה דקירה אחד. עקב שבירת הקת לא היה ביכולתו של הנאשם לשוב ולדקור את המתלוננת פעמים נוספות", כתבו.

בסיכום הדברים כתבו השופטים: "גם בעת ביצוע עבירת דקירה על רקע לאומני יש להצביע על קיומה של כוונה להמית, ומשעה שמתעורר ספק אם עניין לנו בכוונה להמית דווקא או בכוונה לגרום לחבלה - פועל הוא לטובת הנאשם. כך נהגנו במקרה זה".