פוטין: רציתי שטראמפ ינצח בבחירות

הנשיא האמריקני התחמק משאלות לגבי התערבות של רוסיה בבחירות לנשיאות ב-2016 והכחיש נחרצות קנוניה בינו לבין פוטין.

גיא כהן , ד' באב תשע"ח

ולדימיר פוטין
ולדימיר פוטין
צילום: רויטרס

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, אמר היום (שני) בתשובה לשאלת עיתונאי, בתום מפגש הפסגה בהלסינקי בינו לבין נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, שהוא רצה שטראמפ ינצח בבחירות לנשיאות ב-2016. עם זאת, הכחיש כל בחישה רוסית במהלך הבחירות.

טראמפ התעקש במסיבת העתונאים המשותפת בתום הפסגה כי לא היתה כל קנוניה בינו לבין פוטין בזמן הבחירות. "לא היתה קנוניה. לא הכרתי את הנשיא. לא היה עם מי לעשות קנוניה".

"אנחנו ניהלנו קמפיין מבריק ולכן אני הנשיא", סיכם טראמפ.

טראמפ נשאל ישירות למי הוא מאמין – לסוכנויות הביון של עצמו, שקבעו כי היתה התערבות רוסית בבחירות, או לפוטין. הוא לא ענה ישירות ואמר שהנשיא פוטין "היה חזק ועוצמתי מאוד היום בהכחשה שלו היום".

וראמפ תקף את רוברט מולר, התובע המיוחד שחוקר את החשדות כי היתה קנוניה בין רוסיה לטראמפ שסייעה לטראמפ להיבחר. "מולר הוא אסון עבור מדינתנו", אמר. בנוסף, העלה את עניין 33,000 המיילים החסרים של הילארי קלינטון ואת ההטייה לכאורה של ה-FBI לטובת הדמוקרטים בנושאים שונים בהם קיימים חשדות נגד דמוקרטים.

פוטין טען שהטענות לגבי התערבות רוסית בבחירות בארה"ב חסרות בסיס. כאשר נשאל אם יסכים להסגיר את 12 האזרחים הרוסיים שנגדם הוגשו כתבי אישום בארה"ב, בחשד למעורבות בהטיית הבחירות בארה"ב, אמר שיסכים לאפשר למולר לבוא לרוסיה ולתחקר את ה-12.

הוא התנה זאת בכך שגם ארה"ב תאפשר לרוסיה לתשאל אנשים שהם מעוניינים לתשאל על אדמת ארה"ב. טראמפ אמר שמדובר ב"הצעה נהדרת".