"מתקשה לראות את עליזה בלוך מנצחת"

ג'קי אדרי שכיהן בעבר כיו"ר הבית היהודי בבית שמש מסביר מדוע יש לנצל את המומנטום הנוכחי ולהיכנס למו"מ מואץ עם ראש העיר אבוטבול.

ערוץ 7 , ה' באב תשע"ח

משה אבוטבול
משה אבוטבול
Photo by Yaakov Lederman/FLASH90

שלושה וחצי חודשים לפני הבחירות המקומיות, ובבית שמש הפוליטיקה המקומית מתנהלת בעצלתיים.

ראש העיר המכהן משה אבוטבול ואשת החינוך עליזה בלוך הציגו מועמדות לראשות העיר, כשאבוטבול מחזיק בתמיכה של שתי החסידויות הדומיננטיות בעיר, גור ובעלז, ונהנה גם מתמיכה של מפלגת הליכוד שהזדרזה לסגור איתו. שאר המפלגות, ביניהן הבית היהודי, מנהלות משא ומתן עם הצדדים.

כדי ללמוד על הלך הרוח בעיר שוחח ערוץ 7 עם ג'קי אדרי שכיהן בעבר כיו"ר הבית היהודי בבית שמש. "מערכת הבחירות בבית שמש עדיין מנומנמת. אתה עדיין לא רואה באזז באוויר. ראש העיר המכהן אבוטבול פועל לסגירת קצוות עם ראשי המפלגות החרדיות ועליזה בלוך עדיין לפי שעה לא מתרוממת.

''העשיה של שניהם היא פוליטית בעיקרה. אבל ברחוב אתה עדיין לא מזהה את מערכת הבחירות, גם לא מזהה ניצנים של שינוי".

מה זה אומר מבחינתה של הבית היהודי, שאלתי. "איני מדבר בשמה של הבית היהודי. אני מדבר בשמי. כמי שיש לו ניסיון במערכות בחירות, אני חושב שהשאננות הזו עלולה לעמוד לנו לרועץ ביום פקודה.

"הרי בסוף מה שחשוב לכולנו הוא דבר אחד: שהציבור הדתי-לאומי יהיה מיוצג כהלכה. וזה יכול להתקיים רק אם הנציגות הפוליטית שלה תשכיל לעשות את שני הדברים הבאים: ראשית, ללכת עם המועמד שיעניק לה את מירב ההשפעה לטובת ציבור בוחריה. שנית, ללכת עם המועמד שיביא בסופו של יום את הניצחון".

"נכון לתקופה הנוכחית, אני מתקשה לראות כיצד עליזה בלוך מצליחה לנצח. אלי כהן ביצע במערכת הבחירות הקודמות קמפיין נפלא. ברגע מסוים נראה היה כי השלטון יתחלף. אבל ברגע האמת זה לא קרה. משה אבוטבול ניצח. זה לא קרה אז עם אלי כהן ואיני רואה כיצד זה קורה כעת עם עליזה בלוך", הוא אומר.

אדרי סבור שעל 'הבית היהודי' להיכנס למשא ומתן מואץ עם ראש העיר המכהן כדי להבטיח ייצוג הולם לציבור הדתי-לאומי. "לפעמים אנשים נוטים ללכת שבי אחר משבי רוח, משאלות לב או התרשמויות סרק, אבל בואו נהיה ריאליים, הציבור הכללי במגמת התמעטות בעיר ולעומת זאת הציבור החרדי מתחזק. אני חושב שזה הזמן להיכנס למשא ומתן מואץ עם ראש העיר המכהן", הוא אומר.

"אז נכון, יש בבית היהודי כאלה הנרתעים מלסגור עם אבוטבול. הם עדיין מצולקים ממערכות בחירות קודמות. אבל בסופו של יום ישנה מציאות ועמה צריכים להתיישר.

בדבריו הוא מסביר את היתרון שבסגירה מוקדמת לטובת הציונות הדתית. "צריך לזכור שבשלב הזה 'דגל התורה' ושלומי אמונים' עדיין לא סגרו עם אבוטבול. אני מניח שהוא לא נותן להם את כל מה שהם רוצים משום שהוא יודע שהוא צריך לייצג ציבורים נוספים, ביניהם הבית היהודי. וזה ה'מאני טיים' שלה".

ממפלגת הבית היהודי נמסר בתגובה: ''הדברים נאמרו על דעתו של ג'קי בלבד, נכון להיום תנועת הבית היהודי לא פוסלת כל חיבור או מו''מ עם כל מועמד''.