שלב נוסף במהפכת האכיפה במגזר הערבי

הכנסת אישרה את הצעת החוק המאפשרת הקמת תחנת משטרה בשטח העיר, על אף התנגדות מועצת העיר.

אורלי הררי , ה' באב תשע"ח

גלעד ארדן
גלעד ארדן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק שיזם השר לביטחון הפנים ולנושאים אסטרטגיים גלעד ארדן (הליכוד) המאפשרת הקמת תחנת משטרה בשטח עיר, גם אם מועצת העיר מתנגדת למהלך.

החוק מהווה חלק מהתוכנית ההיסטורית של השר ארדן לחיזוק האכיפה ומתן שירותי משטרה לחברה הערבית, והוא בא כדי לתת מענה לאותם ראשי ערים ויישובים ערביים הנתקלים לא פעם בגורמים קיצוניים אלימים שמסכלים את הקמת תחנות המשטרה ביישובים, באמצעות נציגיהם במועצות הערים.

על פי הצעת החוק, ״אם לא אישרה מועצת רשות מקומית עשייה במקרקעין לצורך הקמת תחנת משטרה הנכללת בתכנית הרב-שנתית לפי החלטת ממשלה, בתוך חודשיים מיום שהונחה לדיון הצעת ההחלטה בעניין, לא תהיה עוד עשייה במקרקעין כאמור טעונה ההחלטה של המועצה".

כזכור, באפריל 2016 אישרה הממשלה את תכנית השר ארדן לחיזוק מערך המשטרה ביישובי המגזר הערבי ובירושלים. התוכנית כוללת השקעה בסך שני מיליארד שקלים. השר ארדן הכין תוכנית חומש להקמת 17 תחנות ונקודות משטרה במגזר הערבי והבדואי, גיוס של כ- 1300 שוטרים ושדרוג תחנות שכבר פועלות ביישובים שבהם נמדדת רמת פשיעה ואלימות גבוהה יותר.

השר ארדן אמר כי "החוק שעבר הלילה הוא צעד חשוב במהפכה שאני מקדם לחיזוק האכיפה בחברה הערבית. התכנית להקמת תחנות משטרה ביישובים הערבים תסייע לחזק את האכיפה ואת תרבות הציות לחוק ביישובים אלו, שקיבלו שירותי משטרה חסרים במשך עשרות שנים.

״לצערי, התוכנית נתקלה בהתנגדויות של חברי מועצות ערים משיקולים לא ענייניים ובניגוד גמור לטובת תושבי הרשות, והצעת החוק שאושרה היום תאפשר לנו להתקדם עם הקמת התחנות למרות התנגדות זו״, הוסיף ארדן.