טראמפ:
פוטין מאמין בישראל ומעריץ את נתניהו

הנשיא האמריקני, דונלד טראמפ, סיכם בראיון טלוויזיוני את הפגישה עם נשיא רוסיה והתייחס לדיון בסוגיית ביטחונה של ישראל.

ניצן קידר , ה' באב תשע"ח

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, אומר לאחר הפסגה עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, כי השניים דנו בנושאים החשובים לביטחון ישראל והגיע למה שהגדיר "המסקנות הטובות ביותר עבורה".

"פוטין מאמין בישראל. הוא מעריץ של נתניהו, עזר לו הרבה וימשיך לעזור לו. זה טוב לכולנו", דברי טראמפ בראיון לרשת החדשות האמריקני 'פוקס'.

בראיון התייחס טראמפ גם לזעם שהופנה כלפיו בארה"ב בשל העובדה שאמר שלא היתה מעורבות רוסית בבחירות האחרונות בהן התמודד מול הילארי קלינטון. "החקירה בנושא רק פגעה ביחסי רוסיה וארה"ב. פוטין אמר לי שזה פשוט חבל כי יכולנו לעשות הרבה דברים טובים ביחד בתקופה הזאת", אמר טראמפ והוסיף, "שוחחנו גם על הטיפול באיראן וצפון קוריאה, ופוטין גם הציע את עזרתו במגעים מולה".

נזכיר כי בפגישה בין מנהיגי ארה"ב ורוסיה, נושא השמירה על גבולותיה של ישראל וההתבססות האיראנית, תפס מקום נכבד.

הנשיא פוטין אמר בתום הפגישה כי "סוריה צריכה לעמוד בהסכם הפסקת האש שנחתם בשנת 1974 וכולל הפרדת כוחות ברורה בגבול בינה לבין ישראל. יש גם לדאוג ליחסים טובים בין שתי המדינות בעלות הגבול המשותף תוך שמירה הדוקה על ביטחונה של ישראל".

הנשיא טראמפ אמר, "אין מדינה שקרובה אלינו כמו ישראל. אני שמח שגם הנשיא פוטין מסייע לה. אנחנו רוצים לעבוד יחד כדי לפעול בנושאים הקשורים לביטחונה של ישראל בגבול סוריה. הפעילות של רוסיה וישראל בגבול שם היא מצויינת והיא חלק מהחזון המשותף של פוטין ושלי".

במערכת המדינית אומרים כי עצם הכרתו של הנשיא פוטין בשיחות עם טראמפ בהסכם הפרדת הכוחות משנת 1974 כבסיס המשפטי ליחסים בין שתי המדינות, הוא הישג יוצא דופן לישראל.

גורם מדיני אמר לערוץ 7 כי "ההישג הוא כולו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. את המסרים והדגשים הללו הוא העביר לנשיא פוטין בפגישתם בשבוע שעבר, שספגה ביקורת וזלזול".

"גם לקראת הפגישה טענו נגד ראש הממשלה שישראל בכלל לא תהיה על שולחן הדיונים בפסגת טראמפ ופוטין. מתברר שהמבקרים לא ידעו על מה הם מדברים", סיכם הגורם.