ח"כ מיקי זוהר:
הציבור רוצה לשלם משכורת הוגנת לרה"מ

הכנסת אישרה את הצעת החוק הקובעת כי תשלומים הניתנים לראש הממשלה או לראש הממשלה לשעבר למעט משכורת וקצבה, יהיו פטורים ממס.

חזקי ברוך , ה' באב תשע"ח

מיקי זוהר
מיקי זוהר
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בתום דיון לילי ממושך אישרה מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק של ח"כ מיקי זוהר (הליכוד), הקובעת כי תשלומים ושירותים הניתנים מאוצר המדינה לראש הממשלה או לראש הממשלה לשעבר למעט משכורת וקצבה, יהיו פטורים ממס.

בדברי ההסבר לחוק נכתב "פקודת מס הכנסה מעניקה פטור ממס לתשלומים, שירותים וטובות הנאה המשתלמים או הניתנים מאוצר המדינה לנשיא המדינה בקשר למילוי תפקידו כנשיא. מוצע לקבוע הוראת פטור דומה גם ביחס לתשלומים הניתנים לראש הממשלה בקשר למילוי תפקידו".

ח"כ זוהר הסביר במליאת הכנסת, "החוק הזה מדבר על ראשי ממשלה שלא יכולים להיות במצב שהם עוזבים איזושהי קריירה או מוותרים על איזושהי קריירה לטובת הדבר הנכסף ביותר, לשרת את מדינת ישראל. הציבור רוצה במדינת ישראל לשלם משכורת הוגנת לראש ממשלה. אין אחד במדינת ישראל שיאמר לך שהוא רוצה שראש הממשלה ירוויח לא טוב, אם אתה רוצה ראש ממשלה שמתפקד בצורה טובה, בצורה ראויה, בלי דאגות כלכליות, אז אתה צריך לשלם לו שכר הוגן.

''ראש הממשלה, יש לו בית בקיסריה במקרה הזה, שבסופו של דבר אין ביכולתו הכלכלית, יחסית לשכר שהוא מקבל, להחזיק את הבית הזה", אמר זוהר.

ח"כ איל בן ראובן (המחנה הציוני) תקף, "זה פשוט חוק הזוי, אין לי שום מילה אחרת לכנות את החוק הזה. מבחינתי, אחד הרגעים ההזויים שלי כחבר כנסת מאז שנכנסתי הנה למקום הזה. זה פשוט הזוי שחבר כנסת מעז להעלות מן חוק מטומטם כזה, כל כך לא רציני, כל כך לא משמעותי. אם אני הייתי ראש ממשלה, אני הייתי מתבייש.

''הייתי קורא למיקי זוהר ואומר: תקשיב, קח את החוק הזה, תזרוק אותו לפח, לכל הרוחות, ומהר ועכשיו. אתה השתגעת? כשנלחמים פה לא רחוק מאתנו כאן, כשנפגעים אנשים, אתה עוסק במשכורת שלי?", הוסיף בן ראובן.

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) אמר "אני בעד לפטור את ראש הממשלה ממס הכנסה, לטעמי ראש ממשלת ישראל מרוויח מעט מדי, אלא שנוצר מצב אבסורדי שבו רוצים מצד אחד לפטור את ראש הממשלה מתשלום מסים על ההוצאות שהוא מוציא בביתו הפרטי, כדי ששכרו לא יצא שכר מגוחך, ומאידך ראש הממשלה הזה – והיו גם אחרים, אבל זה ביתר שאת – משית את הוצאותיו הפרטיות על הציבור.

''נוצר מצב שבתשע שנות כהונתו של ראש הממשלה הנוכחי הגענו להוצאה של 280,000 שקלים לשנה, להחזקת הבית הפרטי, לא כולל שמירה, לא כולל שום דבר שהשב"כ ביקש, לא כולל שום דבר ציבורי. הוצאות פרטיות של ראש הממשלה, שאנחנו גם כך כאמור משלמים במעון הפרטי את כל הוצאותיו", הוסיף רוזנטל.