''בג''ץ אחראי לקיומו של חמאס''

ד"ר חגי בן ארצי בביקורת חריפה על שופטי בג"ץ: בכך שמנעו מרבין ז"ל לגרש 400 מנהיגי חמאס הם יצרו תשתית לארגון שממרר מאז את חיינו.

שמעון כהן , ה' באב תשע"ח

ניסה להתמודד ונבלם. רבין
ניסה להתמודד ונבלם. רבין
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

ביד בנימין התקיים אתמול (שני) כנס במלאת 13 שנים לגירוש מגוש קטיף.

ד"ר חגי בן ארצי שנכח בכנס הזה סבור כי פרט אחד לא עלה לדיון: האחריות של בג"ץ לקיומו של ארגון החמאס, והאתגר שהוא מציב עד היום מול מדינת ישראל ומערכת הביטחון.

"בכל הכנס דיברו על האחריות של שרון בהתנתקות, האחריות של הסכמי אוסלו להבאת ערפאת וכו', אבל את בג"ץ לא הזכירו, לא רק אתמול אלא גם בכל התקשורת שעוסקת בסיפור של מה שמתחולל בעוטף עזה", פותח ד"ר בן ארצי ומבקש "להזכיר את פרשת גירוש ארבע מאות מחבלי החמאס".

"מיד אחרי שרבין נבחר לראשות הממשלה ב-92' הוא מבין שהחמאס הוא הסכנה הגדולה לישראל והוא מחליט לגרש 400 פעילים ומנהיגים של חמאס ולחסל בכך את הארגון הזה. היום מדברים הרבה על חיסול החמאס, אבל הוא עשה צעד אמתי. הוא תופס את המנהיגים, מעלה על אוטובוסים, אוזק אותם כשהמגמה היא להעביר אותם ללבנון, שיצטרפו לחיזבאללה מעבר לגבול, ולא יהיו פה".

"באמצע הלילה המבצע החשאי נודע לבג"ץ שעוצר את האוטובוסים, מוציא צו על תנאי והאוטובוסים נעצרים. בג"ץ אמנם מאשר את המהלך הזה כיוון שהמחבלים כבר באוטובוסים והכל מוכן לגירוש, אבל הוא קובע דיון נוסף בשאלה אם הגירוש לגיטימי. הגירוש התבצע, אבל מאחר והתכנית התפרסמה, לבנון סוגרת את הגבול שלה והם לא ממש עוברים ללבנון", ממשיך בן ארצי בתיאור קורות הפרשה ההיא.

"זמן קצר לאחר מכן בג"ץ מוציא החלטה שהייתה פשרה בין אהרון ברק למאיר שמגר וקובע שהגירוש הוא בניגוד לאמנת ג'נבה ולחוקים הבינלאומיים, והוא מחייב את רבין להחזיר אותם. לאחר החלטה כזו לא הייתה ברירה לרבין אלא להחזיר את מנהיגי ומחבלי החמאס, והם אלה שבמשך 25 השנים האחרונות מובילים את כל הצרות, הם השתלטו על עזה והם שמררים את חיינו".

"חשוב להגיד בקול רם וצלול שהאחראי לקיומו של חמאס הוא בג"ץ שבחוסר אחריות מתערב בענייני ביטחון רגישים ומונע מרבין לבצע מדיניות של חיסול חמאס", מחדד בן ארצי ומוסיף: "בג"ץ הקים במו ידיו את חמאס וגם גרם לרבין, שהלך על מהלך נכון, להתייאש, ואחרי שבג"ץ מחזיר את המחבלים, רבין נשבר והולך על הסכם אוסלו ואומר שאולי אם אני לא יכול להילחם בחמאס, ערפאת יעשה זאת בלי בג"ץ ובלי בצלם".

לדבריו "חשוב להזכיר את הפרשה הזו כי התקשורת הישראלית, שרוצה להמליך את בג"ץ, רוצה להשכיח את הפרשה הזו ולמחוק את אחריותו של בג"ץ".

על דבריו אלה נשאל ד"ר בן ארצי אם כאשר הוא בוחן את בג"ץ של היום לעומת בג"ץ של אז הוא מגלה שינויים מעודדים שאולי התחוללו בגוף הזה, ובמענה הוא קובע כי הדברים רק התדרדרו ולא השתפרו. "בג"ץ של היום גרוע יותר מהבג"ץ של אז. אז היה נשיא בית המשפט שמגר וברק היה בדעת מיעוט ורק הצליח לכפות את דעתו.

''היום מורשת אהרון ברק היא הדומיננטית ובג"ץ מתערב בנושאי ביטחון ומדיניות גם ברמה הטקטית. הוא מתערב על ימין ועל שמאל מבלי שמישהו נתן לו את הסמכות לכך, וכשהתוצאות איומות ונוראות מאשימים את הממשלה ואת העומד בראשה, ושוכחים מי כפה על רבין את החזרת המחבלים".