הסדר אסטרטגי בין המשטרה ליורופול

המפכ"ל אלשיך חתם על הסדר אסטרטגי לשת"פ בין משטרת ישראל ליורופול, סוכנות המודיעין הפלילי של האיחוד האירופי.

, ה' באב תשע"ח

רוני אלשיך
רוני אלשיך
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מפכ"ל המשטרה רנ"צ רוני אלשיך חתם היום (שלישי) בהאג שבהולנד על הסדר אסטרטגי לשיתוף פעולה בין משטרת ישראל לבין היורופול – סוכנות המודיעין הפלילי של האיחוד האירופי הפועלת כארגון תיאום מודיעני בין סוכנויות המשטרה האירופאיות וגופי אכיפה נוספים ברחבי עולם.

ההסדר עם היורופול יאפשר שיתוף פעולה נרחב בין המשטרה בארץ לארגון האירופאי, שמטרתו חיזוק יכולות אכיפה ומניעה של תופעות פשיעה שונות, בדגש על הפשיעה המאורגנת והבינלאומית.

החתימה הושגה לאחר מגעים אינטנסיביים שבשיאם התקיימה פגישה בישראל בין המפכ"ל אלשיך לר' היורופול היוצא, פגישה בה סוכם המתווה העקרוני עליו עמלו הצוותים לניסוח ההסדר.

ההסדר הובא להצבעה במטה היורופול ואושר פה אחד על ידי 28 נציגי המדינות החברות, בראשות ראשת האינטרפול הנכנסת קטרין דה-בול.

בטקס שהתקיים בהאג שבהולנד נכחו מפכ"ל המשטרה רנ"צ אלשיך, נציגי אגף החקירות והמודיעין, נציגי משטרת ישראל בחו"ל וכן ראשת היורופול וצוותה.

אלשיך הדגיש בנאומו במעמד החתימה את החשיבות של בניית פרופיל מודיעין ואכיפה בינלאומי מול הפרופיל המתהווה בעשור האחרון של טרור ופשיעה בינלאומית. המפכ"ל פרס את האתגרים היחודיים של המשטרות במאה ה-21, בראשם נדידת הפשיעה לסייבר והיתרונות שנותן העולם הרשתי לארגוני הפשיעה והטרור.

במהלך טקס החתימה אמר המפכ"ל אלשיך כי "פרופיל איומים גלובאלי, מחייב פרופיל מענה גלובאלי. שיתופי פעולה והעברת ידע, הם הבסיס להתמודדות, וליכולת שלנו לשמור על חיי אדם ועל ערכי העולם החופשי.

''ללא משטרה חזקה ברשת, ללא הרחבה דרמטית של קשרי החוץ של המשטרה בעולם, אין סיכוי להתמודד עם רוחב איום זה באפקטיביות. הטרוריסטים והפושעים משתמשים בטכנולוגיה מסחרית שפותחה לצרכים אזרחיים ולרווחת האזרח בעולם החופשי. אנו נדרשים להיות צעד אחד לפניהם. זה דורש לעשות זאת ביחד.

''אימוץ ומימוש עקרונות אלו כבסיס לניתוח משותף של האיומים, תוך חילופי מידע מבצעיים ומחקריים, פיתוח הכשרות, הדרכות, ובניית יכולות טכנולוגיות, יבטיחו את שלום הציבור וביטחונם של אזרחי האיחוד האירופאי ואזרחי מדינת ישראל כאחד".

קתרין דה-בול, מנכ"לית יורופול, אמרה במהלך הטקס: ״היום אני חותמת על הסכם העבודה הראשון של היורופול, בין יורופול לבין מדינה שאינה חברה באיחוד האירופי (EU). הוראות אלה נקבעו שנה שעברה בחקיקת היורופול. זהו צעד חשוב בחיזוק הקשר בין יורופול לישראל. ההסדר יכפיל את המגעים בכל הרמות ויפתח דלתות לשיתוף פעולה הדוק יותר, מה שהופך את האיחוד האירופי וישראל הרבה יותר בטוחים".

דירקטוריון היורופול, שבו חברים נציגים מ- 28 מדינות, אישר בחודש מאי כאמור את החתימה על ההסדר שיאפשר שיתוף פעולה בין משטרת ישראל לארגון בו חברות כלל מדינות האיחוד האירופי. משטרת ישראל תחשב כחברה במעמד צד ג' (מדינות שאינן באיזור האירופאי ואינן משתייכות לאיחוד) לצד ארצות הברית, קנדה, מדינות דרום אמריקה ומדינות נוספות החברות בו.

על פי ההסדר שגובש עם היורופול, משטרת ישראל תעמוד בחזית קהילת רשויות האכיפה בישראל, ותהווה גורם מוסמך יחידי לקשרי העבודה בין שב"כ, רשות המיסים, רשות הטבע והגנים, רשות העתיקות, רשות הגבלים עסקיים והרשות לניירות ערך עם ארגון היורופול.

רפ"ק דרור גוטווירט, נציג משטרת ישראל ביורופול, יהיה מעתה חבר קבוע בדיונים המקצועיים הנוגעים לתופעות פשיעה הקשורות לתחום העיסוק של משטרת ישראל. במשטרה מסבירים כי הצבת הנציג בארגון תשפיע באופן מהותי על יכולת התיאום המבצעי והמודיעיני בין ישראל לשאר הנציגים ותאפשר לקיים מגעים ושיתופי פעולה נגד תופעות פשיעה המשפיעות באופן ישיר על האזרחים הנורמטיביים בישראל ובכלל.

ההסכם יאפשר לאגף החקירות והמודיעין במשטרת ישראל להעשיר את יכולותיו ולהתמודד בצורה מיטבית עם איומים חדשים בתחום הפשיעה המאורגנת, פשיעת סייבר המנוצלת על ידי גורמי פשיעה בינלאומיים וגורמי טרור, המאבק בטרור על צורותיו השונות וכן פשיעה חוצת גבולות בתחום ההנדסה החברתית שפוגעת בכלכלות רבות ברחבי העולם.

אחד הנושאים הנמצאים בתחומי העיסוק של היורופול והמדינות המשתפות עמו פעולה נוגע למאבק הבינלאומי נגד פדופילים ורשתות פדופיליה הפוגעות בקטינים במרחבי הרשת ובכלל. שיתוף מודיעין במבצעים לתקיפת רשתות פדופיליה על בסיס עקרון של שיתוף מידע יסייע בקיצור זמני החקירה לפיצוח גורמי פשיעה ובמקביל נחשף למידע מגוון הן בתחום הפדופיליה והן לתופעות פשיעה באירופה הקשורות לתחומי העיסוק של משטרת ישראל.

כצעד אסטרטגי נוסף אשר מדגיש את החשיבות שמייחסת משטרת ישראל לשיתוף הפעולה הבינלאומי יוצב במהלך החודשים הקרובים נציג של משטרת ישראל בפוזיציה בכירה גם במטה האינטרפול בליון שבצרפת.

נציין כי מזה כשנתיים וחצי מוצב במרכז ההיתוך של הסייבר באינטרפול בסינגפור, קצין משטרה ממשטרת ישראל- רפ"ק גלעד בנט. לאור תרומתו היחודית של רפ"ק בנט, התמודד סנ"צ ינון בטאט קצין בכיר נוסף ממערך הסייבר של משטרת ישראל במכרז בינלאומי של האינטרפול ומונה למפקד מרכז הסייבר של מטה האינטרפול בסינגפור.