פולין
זינוק באנטישמיות מאז "חוק השואה''

אחד מראשי הכנסייה הקתולית טוען: האנטישמיות הפכה שוב לבעיה בגלל "חוק השואה". גם מחקר חדש מאשר: עלייה באנטישמיות בפולין.

ניסן צור , ו' באב תשע"ח

פולין, שואה
פולין, שואה
צילום: iStock

המחלוקת סביב "חוק השואה" הפולני הביאה לגידול משמעותי באנטישמיות במדינה.

הארכיבישוף הנריק מושינסקי, אחד ממנהיגי הכנסייה הקתולית בפולין, התראיין למגזין של הכנסייה הקתולית וטען כי המחלוקת סביב החוק הפולני גרמה להתעוררות השדים האנטישמיים בקרב רבים מתושבי פולין.

"השדים העתיקים החלו להתעורר. אמונתם של אלפי פולנים החלה להתערער ועבודה של עשרות שנים הוכתמה. הפולנים קשורים להיסטוריה, אבל יש להם את נקודת המבט החד-צדדית שלהם. יש רגעים מפוארים בהיסטוריה הפולנית אך גם התנהגות לא נוצרית במקרים רבים", אמר מושינסקי.

הוא הוסיף גם כי "הפולנים סוגרים את עצמם בפני אחרים ואין להם זהות עמוקה מספיק, ולכן יש בהם פחד מאחרים ושונים. נראה לנו כאילו הם יכולים לאיים עלינו, לשנות אותנו ולהרוס אותנו. זו הסיבה בגללה אנו רוצים תמיד להגן על עצמנו מפני כל אחד, עד שאנו יוצרים אויבים דמיוניים. מי שדוחה כיום יהודים ומוסלמים, מי ששופט את האנשים האלו, ככל הנראה לעולם לא פגש יהודי או מוסלמי", אמר הארכיבישוף.

בינתיים, מחקר חדש שביצע ד"ר רפאל פנקובסקי, שעומד בראש ארגון "לעולם לא עוד" הנלחם בגזענות ואנטישמיות בחברה הפולנית, מאשר כי אכן יש עלייה באנטישמיות מאז "החוק הפולני".

לדברי פנקובסקי "גל העויינות ליהודים ולמדינת היהודים בתקשורת ובפוליטיקה הפולנית בראשית שנת 2018 הפתיע משקיפים רבים. זה היה הלם גדול כי במשך שנים ארוכות היחסים בין המדינות היו חמים" אמר פנקובסקי.