צופרי השבת: עיריית תל אביב התקפלה?

עיריית תל אביב הודיעה כי היא מבטלת את מכתב ההתראה נגד צופרי השבת, אך הבהירה כי ההתראה הבאה תותאם לחוק העזר.

מיכל לוי , ו' באב תשע"ח

למצולמים אין קשר לידיעה
למצולמים אין קשר לידיעה
צילום: רויטרס

שעה קלה לפני הדיון בבית המשפט אודות סוגיית הצו ששוגר נגד צופרי השבת בשכונת שפירא בעיר, הודיעה עיריית תל אביב כי היא מבטלת את מכתב ההתראה שנתנה לבית הכנסת.

עם זאת, בהודעה מטעמה הבהירה העירייה כי בכוונתה להוציא דרישה נוספת בהקדם אך תתבסס ותסתמך על החוק המתאים בחוק העזר.

כזכור, בערב השבת האחרונה הוציאה עיריית תל אביב מכתב התראה לבית הכנסת 'ישועת ישראל' בדרישה להימנע לחלוטין מהפעלת הצופרים המבשרים על בוא השבת בימי שישי.

בצו המקורי הודיעה העירייה לגבאי בית הכנסת, כי אם יופעלו הצופרים, תחרים העירייה את הצופרים ותטיל קנסות על מי שאמון על הפעלתם.

בתגובה מיהר חבר מועצת העיר תל אביב יפו, נתן אלנתן, לעתור לבית המשפט לעניינים מנהליים, באמצעות בא כוחו עורך הדין שחר בקשי, בטענה שהצו שהוציאה העיריה אינו חוקי, וכי הפעלת צופרי השבת אינה חורגת מהמותר על פי חוק העזר העירוני המגביל את השעות והעוצמה של הרעש שניתן להשמיע בתחום התחום העירוני בתל אביב־יפו.

בית המשפט הורה לעיריה להגיב לעתירה עד יום האתמול אך זמן קצר לפני שהיתה העיריה אמורה למסור את תגובתה, קיבל, כאמור, גבאי בית הכנסת אמנון כהן הודעה חדשה מהעיריה, בה נאמר שההודעה הקודמת בטלה ומבוטלת, משום שנפלה בה טעות והדרישה להימנע מהפעלת צופרי השבת נשענה על הסעיף הלא נכון בחוק העזר העירוני.

אלנתן, יו"ר ש"ס בתל אביב, מסר: "אני שמח שעיריה השכילה להבין כי טעתה ותיקנה את טעותה לפני שבית המשפט היה מאלץ אותה לעשות זאת. הצופרים מופעלים על פי החוק ואין כל בסיס משפטי לדרישת העיריה". אלנתן הוסיף כי "אם תגיע דרישה חדשה מהעיריה נמשיך עם העתירה לבית המשפט".

עו"ד שחר בקשי מסר: "לאחר שהבהרנו לעיריה בעתירה מפורטת לבית המשפט כי אין כל בסיס חוקי לדרישה, העיריה השכילה להבין זאת לפני שהיינו נאלצים להיגרר להתכתשויות בין כותלי בית המשפט".

רב בית הכנסת, הרב מיכאל ארבוב, סיכם את הפרשה: "צר לי שגורמים פוליטיים גררו את בית הכנסת למלחמות דת, אני שמח שברגע האחרון הבין מי שהבין שלא מן הראוי לנצל את בית הכנסת והשבת ליצירת פילוג בעם".