השר לוין לערוץ 7:
אהוד ברק שכח את המחויבות לעם ישראל

השר יריב לוין משיב למתקפה החריפה של שר הביטחון ורה''מ לשעבר אהוד ברק. "כהונתו הכושלת הביאה טרור. אנחנו מיישמים את החזון הציוני"

שמעון כהן , ו' באב תשע"ח

משיב אש. לוין עם נתניהו
משיב אש. לוין עם נתניהו
צילום: הדס פרוש. פלאש 90

אחת לכמה שבועות מחדש ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, את ביקורתו על ממשלת ישראל והעומד בראשה. אתמול הוא בחר אירוע של קתדרה במוזיאון ישראל כדי להציג תחזית שחורה משחור באשר לעתיד שאליו מובילה ממשלת ישראל את מדינת ישראל ואזרחיה.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו על המתקפה של ברק עם שר התיירות, יריב לוין, הרואה בדבריו של ברק לא יותר מאשר דמגוגיה צרופה. על אמירתו של ברק ולפיה "את ישראל שוטף גל לאומני הדומה לתנועות שסגדו לקסמו האפל של הצירוף 'גזע, דם ואדמה'", אומר השר לוין כי לא מדובר בדברים חדשים וכי "ברק שנכשל בתפקידו הפך את עצמו למוכיח בשער מלא תובנות ועצות שאם נלך לאורן נגיע למקומות מאוד לא טובים.

''אצל ברק ההבחנה בין חושך לאור היא כנראה מאוד בעייתית. כשהוא נבחר לראש ממשלה הכריז שזה שחר של יום חדש, אבל היום הזה התברר כאפלה של טרור וכהונה כושלת".

"היום אנחנו על סף חקיקת חוק הלאום, חיזוק התיישבות, חיזוק מעמדה של ישראל וחיזוק עוצמה הכלכלית של ישראל והוא מציג זאת כאפלה. אני מציע לא להתרגש מהדברים הללו יותר מדי", אומר השר לוין.

ומה באשר לדבריו של ברק אודות החשש שלו מחתירתה של ממשלת ישראל ל"מדינה אחת, יהודית-משיחית ועם רוב מוסלמי של אזרחים ונתינים, חתירה שמחייבת את ריסוק היסודות והמוסדות של המדינה הציונית-דמוקרטית" וחששו של ברק משקיעת החזון הציוני וסיכון קיומי לפרויקט הציוני?

על כך משיב שר התיירות וקובע כי כאשר אין טענות אמתיות משתמשים בססמאות, שקרים, חצאי אמיתות ותיאורים מסולפים של המציאות. "אנחנו חותרים להגשמת החזון הציוני במלואו, מדינה יהודית על כל ארץ ישראל. אנחנו רוצים שנחלת אבותנו לא תופקר בידי אחרים, בוודאי שלא בידי מי שרוצים לסלק אותנו מהארץ, ולכן היעד הזה, שבשמאל איבדו את האמונה בצדקת הדרך וביכולת להגיע לתוצאות, היעד הזה נראה בעיני השמאל כבלתי אפשרי בעוד אני סבור שהוא לא רק אפשרי אלא שאנחנו גם מתקרבים ליישומו.

''כשמסתכלים על מה שקורה במדינה, זו הפעם הראשונה מאז יצאנו לגלות שהקהילה היהודית הגדולה בעולם נמצאת בארץ ישראל, אנחנו רואים את הגידול הדמוגרפי היהודי, רואים את חיזוק מעמדה של ישראל והעברת השגרירות האמריקאית כאירוע מכונן, רואים את הרצון של העולם כולו להדק את הקשר עם ישראל והשמאל היה צריך לומר 'טעינו'".

מוסיף לוין ומציין את דבריו של חבר הכנסת מוסי רז בהצעת אי אמון שהגיש השבוע. "הוא יעץ לנו שלל עצות בנוסח ברק על יוזמת שלום ערבית ועוד העז לבקר את הממשלה על המצב בדרום. כשהשבתי לו אמרתי שנדהמתי לשמוע את דבריו, כי סיפרו לנו בשמאל שאחרי שגירשנו את היהודים מגוש קטיף וצפון השומרון ומסרנו את אדמת המולדת לרשות הפלשתינית רודפת השלום, צריכים להיות שלום שלווה ושגשוג, והנה אנחנו תחת מה שהזהרנו ממנו, טרור בלתי פוסק.

''לכן אני סבור שגם בנושא מימוש החזון הציוני אליו אנחנו חותרים ומתקדמים וגם במציאות הביטחונית, האור הגדול נמצא בדרך שלנו והאפלה נמצאת בעמדות המנוגדות לצדק ולמציאות, עמדות שהשמאל מחזיק בהן".

לטעמו של השר לוין המניע המוביל את ברק הוא רצון לשוב לזירה הציבורית המשולב בעמדות אידאולוגיות. "האופן הבוטה שהדברים נאמרים בו והדימויים והנכונות להתרחק מהמציאות רק כדי לקבל כותרת, הן תולדה של ברק להזכיר לכולנו שהוא קיים, ולצד העניין הזה זו גם אמונה שלו ושל אחרים במחנה השמאל שלמרות כל מה שקרה עד היום, הם עדיין מאמינים שאם רק נגרש יהודים ונפתח את שערי הארץ לכל מסתנן ומהגר שאינו יהודי נהיה אומה מוסרית שעתידה מובטח ונחיה בשלווה ושלום עם שכנינו. אין איוולת גדולה מזו. כל מהלך כזה הביא רק בידוד וטרור. בעיניי, הדבר הכי לא מוסרי הוא לשכוח את המחויבות שלך לעמך, לעתיד ילדיך ולעבר ולמורשת שלך".

ניסינו לנטרל את הנימה הקשה בדברי ברק ולבקש את התייחסות השר לוין לחשש שהובע בדבריו מהאיום הדמוגרפי במידה ולא יהיו גירושין, כהגדרתו של ברק, מהפלשתינים. "האיומים הללו ברוב מוסלמי נשמעים כבר עשרות שנים מפי השמאל כתירוץ לנטישה של חלקי מולדת ובריחה, אבל המציאות הפוכה. מספר היהודים עולה, יש עלייה ובמקביל הגירה ערבית. ככל שנחזק את המדינה ואת האחיזה היהודית בארץ ישראל הרוב היהודי יהיה מוצק וימשיך להיות כזה".

"עם זאת, קשה לקבל את הטיעון הדמוגרפי ממי שתמך ברצונו של ראש הממשלה לשעבר אולמרט לקלוט בתחומי ישראל ערבים תחת הכותרת של שיבת פליטים מצומצמת. הרי אין איוולת גדולה מזו. אי אפשר להבין את הרצון של האנשים שמדברים על קליטת מסתננים וגם מדברים על חשש דמוגרפי".

לטעמו של לוין הדברים כולם הם "לא אידאולוגיה, אלא דמגוגיה צרופה. כשתמו הנימוקים וכשהמציאות הוכחה ההיפך מעמדת השמאל, הם מחפשים מפלט באיום וההפחדה הדמוגרפית. אין בזה ממש עובדתית ומבחינת הדרך שבה הם הולכים".