"יש למדינה חוקים ברורים"

מנכ"ל חותם בתגובה להחלטה לעצור את חקירת הרב הקונסרבטיבי, "בושה וביזיון שהיועץ המשפטי החליט על דעת עצמו לבטל את ההזמנה לחקירה".

חזקי ברוך , ז' באב תשע"ח

הרב עמיטל בראלי
הרב עמיטל בראלי
צילום: יונתן הלפרין

מנכ"ל ארגון חותם, עמיטל בראלי, הגיב היום (חמישי) בראיון לערוץ 7 למתקפות על חקירת הרב הקונסרבטיבי שערך חופה ללא רישום.

"הצביעות היא כפולה ומשולשת", טוען בראלי, "אותם עדת מתחסדים שצועקים מבוקר עד ערב בעד שלטון החוק והחובה לשמור עליו מילאו את פיהם מים וירקו אותם על האינטליגנציה של הציבור. כל עניינם לפגוע בזהותה היהודית של המדינה".

היועץ המשפטי לממשלה הגיב ואמר כי לא ראוי לאכוף את החוק. מה תגובתך?

"בושה וביזיון שהיועץ המשפטי החליט על דעת עצמו לבטל את ההזמנה לחקירה כיוון שלדעתו לא צריך לחקור. נציגים שלנו בכנסת מחוקקים חוקים אבל כשהחוקים מגיעים למבחן המעשה היועמ"ש מחליט מה ראוי לאכוף. ביהודה ושומרון אם התבצעה פלישה לקרקע פרטית שם פתאום החוק תקף. שם לא שמענו את היועמ"ש אומר שלא ראוי לאכוף. זו תופעה בלתי נסבלת. חוקים שנאכפים רק שנוח לגורמים כאלה ואחרים. היועץ המשפטי לממשלה אמור לבטא את שמירת החוק. החלטתו שלא לאכוף היא אבסורד שאי אפשר לקבל את עמדתו. ההחלטה מעמידה באור מגוחך את היועמ"ש".

אותם גורמים תוקפים לא רק את הרבנות גם את המשטרה. לדעתך היה צריך לבצע מעצר ב-5 בבוקר?

"לא שמענו את אותם גורמים שגינו היום את מעצרו של חיון כאשר עצרו רבנים אורתודוקסים בלילה בשל אמירותם בנושאים כאלו ואחרים. מדוע הם שתקו ? האם רק כאשר מדובר באנשים המקורבים אליהם הם זועקים ? טוב עשו בית הדין הרבני ומשטרת ישראל שהחליטו לפעול נגד מי שמתיימר להרוס ולפגוע בממסד הרבני בכלל ובנישואין בכלל. יש שוויון בחוק. כמו שלמשטרה יש את הסמכות לאכוף את החוק לרבנות הראשית יש את הסמכות והאחריות על תחום הנשואים במדינת ישראל".

האם אירוע כזה יכול לפגוע בקשר שלנו עם יהדות התפוצות?

"כל מי שרוצה להשפיע על תהליכים שקורים במדינת ישראל מוזמן לכאן ולהציע את המועמדים שלו. אנחנו לא יכולים לחיות כל הזמן על פי החליל של יהודי התפוצות. יש מדינה לעם היהודי-מדינת ישראל שיש לה חוקים ברורים".

אחת מחברות הכנסת הדתיות אמרה שלא היה צריך לעצור רב ערב תשעה באב?

"דבר ראשון לא כל אחד יכול להתהדר בכינוי רב. האירוע הוא לא תשעה באב אלא אירוע מתגלגל של ניסיון יומיומי לפגוע בזהות היהודית וברבנות הראשית כאשר התירוצים לפגיעה משתנים. זהו באמת תשעה באב שמנסים על ידי פגיעה ברבנות הראשית להביא לחורבן על מדינה יהודית".

אין צורך בשינוי או שיפור של הרבנות הראשית?

"בכל מערכת יש בה דברים לתקן ולשפר. אך כמו במקרה של השופטת פוזננסקי אף אחד לא אמר צריך לרסק את מערכת המשפט או קצינים במשטרה שסרחו אף אחד לא חשב לפגוע במשטרה. יש לרבנות במה להשתפר אך בין שיפור למתקפה יום יומית ושנאה לרבנות זה הבדל שמים וארץ".