ארה"ב: נדחוק את איראן החוצה מסוריה

טראמפ הבהיר לפוטין שלא יוותר על טיפול משמעותי בגרורות האיראניות ברחבי סוריה. ישראל העבירה לארה"ב עותק מארכיון הגרעין האיראני.

ניצן קידר , ח' באב תשע"ח

טראמפ, השבוע
טראמפ, השבוע
Reuters

בשיחות שהתקיימו השבוע בין הנשיא האמריקני דונלד טראמפ לנשיא פוטין בהלסינקי, הבהיר נשיא ארה''ב כי אינו מוכן לקבל השפעה איראנית בסוריה.

בכיר במחלקת המדינה האמריקנית סיפר, "אנחנו הבהרנו את מחויבותנו לסלק את השפעתה של איראן בסוריה ולמנוע את העמקת האחיזה שלה במדינה. המדיניות שלנו היא לדחוף את איראן באופן הדרגתי אל מחוץ לסוריה וכך תיחלש אחיזתה לא רק שם אלא גם במקומות אחרים במזרח התיכון".

הבכיר הוסיף כי איראן נמצאת בבעיה קשה, אחרי חשיפת מסמכי תוכנית הגרעין שלה על ידי ישראל. "אנחנו סבורים שהמסמכים שהעתקים שלהם ניתנו לנו על ידי ישראל - ומדובר בחצי טון של מסמכים - הם לא רק אותנטיים אלא מצביעים על מעשים חמורים. אנחנו עדיין לומדים את החומר הרב".

לדבריו, אזרחי איראן מבינים אט אט איך המשטר שלהם הפקיר אותם, כדי לחמש את עצמו. "המשטר האיראני גזל את הכלכלה האיראנית כדי לממן טרור וכדי לממן התבססות של גרורות איראניות בכל רחבי המזרח התיכון".

"הכלכלה האיראנית כבר הצליחה להגיע לשיאים אחרי הסרת הסנקציות - והלחץ הכלכלי על הממשל שם יפעל את פעולתו במהירות", העריך הבכיר.