נגד מבצע בעזה, לא מתחרט על ההתנתקות

"אין שום תוכנית מדינית מסודרת חוץ מפעולה צבאית שלא תשנה ולא תשפיע בשום דרך", אמר ראש הממשלה לשעבר

ערוץ 7 , ט' באב תשע"ח

אהוד אולמרט
אהוד אולמרט
צילום: פלאש 90

אהוד אולמרט, ראש הממשלה לשעבר שכיהן בתפקידו גם במהלך מבצע "עופרת יצוקה", התייחס למתיחות בדרום בתוכנית "המטה המרכזי" בחדשות עשר.

"אין שום תוכנית מסודרות מעבר לפעולה צבאית שלא תעזור לאף אחד מהצדדים. היא לא תשנה, לא תשפיע ולא תועיל בשום דרך".

אולמרט אמר "בוודאות מוחלטת ומתוך אחריות ניתן לומר שהתוצאה של מבצע צבאי תוביל מספר רב של קורבנות ישראלים ופלסטינים, בהם אזרחים ישראלים וחיילים. בסיומו של המבצע, לאחר חודש או חודשיים, שיכלול גם ירי מסיבי של רקטות, נחזור לאותו מצב".

עוד הוסיף אולמרט כי "אני מציע לכולם לא לעיין בתוכנית שהצד השני יודע שהיא לא מעשית ובסופו של דבר נאלץ להתחמק מלבצע אותו".

ראש הממשלה לשעבר התייחס לביקורת שמופנית בימים האחרונים נגד ההססנות של הממשלה לנוכח טרור העפיפונים ובלוני התבערה: "כשכיהנתי כראש הממשלה אמרו לי שאני לא מספיק תקיף עם חמאס. מי שתקף אותי היא הממשלה הנוכחית שלא עושה דבר. אני לא מבין את הפאניקה. מדינת ישראל יודעת להתמודד עם האיומים עליה, אבל כמה עפיפונים מכניסים אותנו ללחץ. המנהיגות שלנו טועה בכך שיוצרת אווירה שמדובר באיום קיומי". אולמרט הוסיף כי "הוא אמנם לא מנסה להמעיט מערך החרדה של הילדים בעוטף עזה נוכח המציאות החדשה, אך חשוב לשים את הדברים בפרופורציה".

אולמרט התייחס לדיווחים על הדלפות מתוך ישיבות בקבינט המדיני-ביטחוני, ואמר "אני שומע ששרים אומרים שראש הממשלה מדליף מהקבינט ומנגד הוא מאשים אותם. בקבינט שלי מעולם לא היו דברים כאלה – לא האשמות ולא הדלפות".

אולמרט התייחס לביקורת כי תוכנית ההתנתקות, שאותה הוביל יחד עם ראש הממשלה דאז אריאל שרון, גרמה למצב ברצועת עזה, ואמר כי "אין ספק כי התוכנית הייתה מהמהלכים האסטרטגיים החשובים ביותר של ישראל. אם לא היינו פועלים בצורה הזו, היינו מצרפים עוד עשרות אלפי תושבים שהיו נכנסים לאיום, בנוסף לחיילים רבים שהיו צריכים לשמור עליהם. התוכנית הביאה לישראל תמורות מדיניות חשובות".

ממפלגת הליכוד נמסר "אהוד אולמרט שמתחרה עם אהוד ברק על התואר ראש הממשלה הכושל בהיסטוריה היה ממובילי ההתנתקות שהגישה את עזה לחמאס והפכה אותה לבסיס טרור שמאיים על כל מדינת ישראל".