מה יעלה בגורל הארכיון היהודי מעיראק?

ארכיון יהודי אותר במהלך הפשיטה האמריקאית ב-2003. ארה"ב התחייבה להשיב את האוצר לעיראק אך הסנטורים מבקשים להותירו בידיים יהודיות.

מיכל לוי , י' באב תשע"ח

עיראק
עיראק
צילום: רויטרס

קבוצת סנטורים אמריקניים יוזמת הצעת החוק שתציל את ארכיון יהדות עיראק ותמנע את השבתו למדינה המוסלמית.

הסיפור החל בשנת 2003, אז איתרו חיילים אמריקניים אוצר יהודי הכולל 2,700 ספרים יהודיים ועשרות אלפי מסמכים בתוך ארכיון השייך לממשלת עיראק בעיר הבירה בגדד. הארכיון היה מוצף מים והאוצר נמצא בתוכו.

בין הפריטים היו ספרים יקרי ערך שהיו שייכים לבתי כנסת ולארגונים יהודיים בבגדד. הפריטים שאותרו הובאו לשטחה של ארצות הברית והממשל האמריקני שילם סכום בן שלושה מיליוני דולרים על מנת לשקם ולשמר אותם.

כעשור לאחר מכן קברה הקהילה היהודית חלק מגווילי ספרי התורה שנחשבו 'שמות' וכן מגילת אסתר שניזוקה כתוצאה מהשיטפון והבוץ בהם נשמרה. הפריטים נקברו בבית קברות יהודי בלונג איילנד.

מחלקת המדינה תכננה להשיב את הפריטים לידי ממשלת עיראק ב-2014. אולם בזכות התערבותו של הסנאטור צ'ק שומר ניאותה ארצות הברית לשמור את הפריטים למשך ארבע שנים נוספות עד עתה.

כעת, כשמועד סיום הארכה מתקרב, מבקש שומר להעביר את הפריטים היהודיים לידיים יהודיות באופן קבוע. הוא סבור שיש להעביר אותן לידי הקהילה היהודית.

לדברי שומר, "אוסף זה איננו שייך לממשלת עיראק. הוא שייך לקהילה היהודית העיראקית העתיקה והגאה. רבים מבני קהילה יהודית זו מתגוררים כיום בארצות הברית. הם נאלצו לגלות מארצם לפני שנים רבות ואולצו להותיר את רכושם מאחור".

"אחרי שארצות הברית שימרה את האוסף העתיק והשקיעה לשם כך משאבים רבים פשוט לא הגיוני להחזיר אותו לידי ממשלת עיראק. בשל כך אני מבקש שוב ממחלקת המדינה של ארצות הברית לעשות כל מה שלאל ידיה כדי לוודא שאוצרות אלה נשארים בהישג ידם של יהודים בעולם", הוסיף שומר.

ב'ישראל היום' דווח בסוף השבוע האחרון כי בחודשים האחרונים נעשו ניסיונות לשכנע את מחלקת המדינה לחזור בה ולוותר על יישום ההסכם, אך לאחר שאלה נכשלו התארגנה בימים האחרונים קבוצת סנטורים בכירים, משתי המפלגות, ויזמה חוק שישאיר את הארכיון בארה"ב.

השלושה הם צ'אק שומר, מנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט, ריצ'רד בלומנטל, גם הוא מהמפלגה הדמוקרטית, ופאט טוּמי, מהמפלגה הרפובליקנית.

בהודעה משותפת שפרסמו קוראים השלושה לממשל לפתוח במשא ומתן מחודש עם ממשלת עיראק במטרה להשאיר את הארכיון באמריקה לתקופה ממושכת יותר. "כבר ב-2014 העברנו בסנאט קריאה בעניין שזכתה לרוב מוחץ. בקהילה היהודית של עיראק נותרו אנשים ספורים בלבד. אין שום היגיון להחזיר את הארכיון לעיראק כאשר הרוב המכריע של יהודי עיראק ושל יורשיהם חי מחוץ למדינה", אמר הסנטור טומי. צ'אק שומר הוסיף, "לאוצרות הללו אין תחליף והן שייכים למקום שבו ניתן לשמור אותם ושבו לעם היהודי יש נגישות אליהם, ולכן לא להיות מוחזרים לעיראק".