בג"ץ: נתניהו ומנדלבליט ימשיכו להיפגש

השופטים קבעו כי יש לתת אמון ביועץ המשפטי לממשלה וביכולתו לשמור על "חומה סינית" בין תפקידיו השונים

ערוץ 7 , י' באב תשע"ח

בג"ץ מאשר. נתניהו ומנדלבליט
בג"ץ מאשר. נתניהו ומנדלבליט
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

שופטי בית המשפט העליון, יצחק עמית, יוסף אלרון ויעל וילנר דחו הבוקר (ראשון) את עתירותיהם של התנועה לאיכות השלטון והעיתונאי אורי משגב בנוגע לפגישות בין ראש הממשלה נתניהו והיועץ המשפטי לממשלה.

השופטים קבעו כי יש לתת אמון ביועץ המשפטי לממשלה וביכולתו לשמור על "חומה סינית" בין תפקידיו השונים, כיועץ לממשלה מחד וכראש התביעה הכללית מאידך.

עוד ציינו השופטים, כי סוגיית כפל התפקידים של היועץ המשפטי לממשלה כבר נדונה על ידי בית המשפט העליון מספר פעמים לאחרונה על רקע חקירות ראש הממשלה, ובכל המקרים נקבע כי אין בכך מניעה.

"גם אם מפגשים כאמור עלולים לעורר תחושת אי נוחות בהיבט של אמון הציבור, מן הראוי ליתן אמון בשיקול דעתו של היועץ המשפטי לממשלה, מקום בו הוא מוצא כי צרכי התפקיד מחייבים שיחה ב'ארבע עיניים' עם ראש הממשלה", קבעו השופטים.

לדבריהם, "חזקה על היועץ המשפטי לממשלה – חזקה הנובעת הן מתפקידו הרם והן מחזקת תקינות המינהל – כי בפגישות אלה הוא שומר על 'חומה סינית' בין כובעיו השונים, ואין לייחס לו חלילה 'עירוב פרשיות'".

מהתנועה לאיכות השלטון נמסר, "מצער שעד עכשיו לא שמענו הסבר או התייחסות מהיועץ המשפטי לממשלה לדחיפות והנחיצות שבקיום פגישות אלו - מלבד הטענה הכללית שזהו שיקול דעתו ואין להתערב בו. גם בית המשפט הנכבד מבין שמפגשים בין התובע הכללי לבין חשוד מרכזי בשלוש פרשות פליליות בארבע עיניים עלולים לעורר אי נוחות ציבורית, אולם בוחר להיצמד להלכה הפסוקה לפיה לא מתערבים בשיקול דעת יועמ"ש - גם כאשר האחרון בוחר שלא להסביר מה עומד בבסיסו. אנו קוראים ליועמ"ש לחדול מפגישות אלו ביחידות ולצרף אדם נוסף בחדר, כדי להגן על ההליך הפלילי, על זכויות החשוד ועל אמון הציבור במערכת".