חברים בצריח:
"הם יכריעו את המלחמה הבאה"

מאחורי הזינוק במוטיבציה להתגייס לשריון עומד מיזם חדש: מלש"בים מתגייסים עם חברים מהתיכון או מהמכינה, ועוברים יחד את כל ההכשרה.

עדו בן פורת , י"א באב תשע"ח

גובר הביקוש לשריון
גובר הביקוש לשריון
צילום: דובר צה"ל

חיל השריון נהנה בשנה האחרונה מעלייה במוטיבציה של המתגייסים אליו, ובניגוד לעבר, מועמדים רבים לשירות ביטחון מבקשים להגיע לשריון, לחבוש את הכומתה השחורה ולהוות כוח אש משמעותי במלחמה הבאה.

הזינוק ברצון המלש"בים לשרת בשריון מגיע, בין היתר, בעקבות מיזם חדש שנולד בחיל: צעירים שלמדו יחד בתיכון או במכינה הקדם צבאית, יכולים להתגייס יחד עם חבריהם, ולעבור איתם את כל מסלול ההכשרה, מהגיוס בבקו''ם ועד קבלת סיכת לוחם השריון כעבור שמונה חודשים.

''חשבנו מחוץ לקופסא", מספר לערוץ 7 סגן מפקד חטיבה 401, סא״ל צפריר הרשושנים, כשאני שואל מהיכן הגיע הרעיון לגייס יחד חברים לשריון. ''עד לפני שמונה חודשים היינו מקבלים קובץ עם רשימת מתגייסים, ופעלנו להגביר אצלם את המוטיבציה באמצעות כנסי מתגייסים, ביקורי בית שביצעו מפקדים ושיחות טלפון עם הצעירים".

העבודה הוכיחה את העצמה והמוטיבציה התרוממה, אולם המפקדים הבכירים ביקשו להרחיב את מניפת המתגייסים. "ישבנו יחד עם קצין שריון ראשי, והגענו להבנה שצריך להביא אנשים גם מחוץ לרשימת המתגייסים שאנחנו מקבלים מהבקו''ם, מיחידת מיטב.

"יצרנו תוכנית שבמסגרתה מלש"בים מוזמנים להתגייס יחד כקבוצה של שניים עד שישה חיילים, והם יהיו יחד באותה פלוגה למשך כל המסלול בשריון - שמונה חודשים'', מתאר הסמח''ט ומציין כי המלש"בים יכולים לבחור גם לאיזו חטיבה להתגייס - חטיבה 401, חטיבה 7 או חטיבה 188.

סגן אלוף צפריר הר-שושנים
צילום: דובר צה"ל

סא''ל הר-שושנים מספר בגאווה על רב חטיבה 401, סרן הרב אופיר ברינר, שדוחף קדימה את הפרויקט. "הרב שלנו מיוחד מאוד בגישה האנושית שלו, באסרטיביות ובעבודה העקבית שלו. הרב הפך להיות כמי שמוביל את הגיוס מול המלש''בים ממכינות קדם צבאיות, קבוצות 'אחרי' ותיכונים.

ארבעה חודשים לפני כל מחזור גיוס, קציני החטיבה מכתתים את רגליהם בין מכינות קדם צבאיות, תיכונים ובין משתתפי תוכנית ''אחריי'', ומנסים לשכנע את בני הנוער להתגייס לשריון וגם לעשות זאת יחד עם חבריהם, במסגרת הפרויקט הייחודי.

העבודה הקשה משתלמת, ובמחזור הגיוס הנוכחי של חודש יולי, ישנם למעלה כ-45 מתגייסים שהגיעו לשריון יחד עם חבריהם במסגרת הפרויקט.

מלש"בים שהשתכנעו ורוצים להתגייס יחד לשריון, מה עליהם לעשות?

"ראשית כל, לעמוד בקריטריונים רפואיים, לשלוח למיטב בקשה לשנות את השיבוץ לחטיבה 401 ולציין את שמות החברים שאיתם אתה מבקש להתגייס. כל החברים צריכים לעשות זאת במקביל''.

על איזה יחידות מלש"בים מוותרים כדי להתגייס לשריון?

''כלל יחידות השדה. יש לנו חבר'ה שגייסנו אותם מהתותחנים, הנדסה קרבית וגם מחטיבות חי''ר, יש גם כאלה שאנחנו בקשר איתם בחודשים שלפני הגיוס כדי להעלות להם את הפרופיל ואז אנחנו גם מצליחים להרוויח לוחמים נוספים''.

לדברי סא''ל הר-שושנים, אחרי ההצלחה של הפרויקט בשני מחזורי הגיוס האחרונים, בפעם הבאה יינתן דגש על תיכונים שאינם דתיים וגם על קבוצות 'אחריי'. הסמח"ט מסביר: ''יש לנו אינטרס שהמתגייסים יהיו מכל קבוצות האוכלוסייה. אנחנו רוצים גיוס מגוון. כור היתוך במלוא מובן המילה''.

סרן הרב אופיר ברינר
צילום: דובר צה"ל

"גיוס לצה''ל זה שלב לא קל בחיים, במיוחד גיוס לשירות קרבי ובטח לשריון", מעיד רב חטיבה 401, סרן הרב אופיר ברינר שמוביל בחטיבה את הפרויקט לגיוס מלש"בים יחד, כקבוצת חברים. "השירות יחד בטנק מקל מאוד על החבר'ה''.

הרב ברינר, תיאר כיצד מתבצעת המלאכה: ''את האפשרות להתגייס יחד לשריון פרסמנו בתיכונים, במכינות ובקבוצות 'אחריי', ואפילו בקבוצות וואטסאפ ייעודיות שבהן אני שותף. קיימנו גם שיחות במדינות קדם צבאיות של מפקד החטיבה וסגנו, מפקדי הגדודים, מפקדי הפלוגות ומפקדי המחלקות''.

''אם יש לנו קצין שהוא בוגר מכינה מסוימת, השתדלנו שילך לדבר באותה מכינה. לדוגמא אל מכינת נופי פרת שלחנו את מפקד הפלס''ר שלמד שם''.

חיל איכותי וטכנולוגי
צילום: פלאש 90
צילום: דובר צה"ל

בשיחות עם המועמדים לגיוס, מדברים בראש ובראשונה על חשיבות השירות הקרבי, ולא רק לשריון. ''בסוף אלו האנשים שיכריע את המלחמה הבאה'', מסביר סרן ברינר. ''אחר כך הקצין מדבר על השריון והייחודיות שבו.

''החשיפה הזו לשריון ביחד עם הפרסום של הפרויקט לגיוס חברים יחד, נותנים דחיפה די גדולה, שיפרנו את התדמית. הכלי התגלה כהצלחה - בשני הגיוסים האחרונים היתה מוטיבציה גדולה והיו לנו יותר חבר'ה שרוצים להיות בשריון מאשר מקום עבורם''.

"החברים מתגייסים יחד מהשכונה, מהיישוב או מהתיכון, ואם טוב להם אז יש כדור שלג חיובי שמתגלגל לאוויר''.

לעיתים קורה שגיוס משותף של כמה חברים נכשל ולא יוצא לפועל?

''אם הנתונים האישיים לא מתאימים אז אומרים להם מראש שאי אפשר להבטיח מקום עבורם, אבל חוץ מזה אם הנתונים מתאימים והעבירו את הבקשה בצינור הנכון ובמועד הנכון, אז ב-95 אחוזים מהמקרים החברים מקבלים את מה שביקשו, כולל את אותה חטיבה שאליה ביקשו להתגייס''.

"שני הגיוסים האחרונים היו מוצלחים. הצעירים נחשפים לעובדה שחיל השריון איכותי ועוצמתי, עם אפשרויות קידום מהירות והגעה זריזה לפיקוד. בשריון מתחשבים בחיילים, היציאות הביתה לא רעות כפי שחשבו בעבר, חיל טוב, איכותי וטכנולוגי. אז תבואו''.

אימון
Photo by Ofer Zidon/FLASH90