איסור מפגשי רופאים ולוביסטים– מוגזם?

במשרד הבריאות מבקשים לאסור מפגשי רופאים עם נציגי חברות תרופות כדי למנוע מעשי שוחד. הלוביסטים יוצאים למאבק: הנוהל יפגע בענף כולו

שמעון כהן , י' באב תשע"ח

להגביל מפגשים? לאסור?
להגביל מפגשים? לאסור?
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

במשרד הבריאות גובש נוהל שאוסר מתועמלנים (לוביסטים) של חברות תרופות להיפגש עם רופאים ולהציג בפניהם דוגמיות של תרופות וציוד רפואי, אלא רק לאחר תיאום עם קופת החולים או מנהלי הרכש בבתי החולים בהם מועסקים הרופאים.

בימים אלה יוצא וועד הנציגים הרפואיים בצעדי מחאה ראשונים נגד הנוהל. ספיר בן ארי, נציגת הוועד, שוחחה איתנו על ההתנגדות לנוהל ובתחילת הדברים ביקשנו ממנה להזכיר מה המניע שהוביל לקביעתו של הנוהל החדש.

"הנוהל הגיע כתוצאה מתחקיר של רביב דרוקר עם נציגה רפואית לשעבר שפוטרה לפני שש שנים, ומהתחקיר עלו כמה דברים שאינם תקינים מבחינת אתיקה", אומרת בן ארי וכוונתה לחשדות לפיהן חברת תרופות שיחדה רופא וגרמה לכך שיטה את המלצותיו הרפואיות למטופליו לטובת מוצרי החברה.

בעקבות האירוע ההוא הפנה דרוקר את תשומת ליבה של חברת הכנסת שלי יחימוביץ' שכינסה ועדה דחופה ובה הוחלט לפעול על מנת למנוע פגישה של רופאים עם נציגים.

אל מול הנוהל החדש מציגים נציגי התועמלנים שורת סיבות להתנגדותם אליו: "יש כאן פגיעה חמורה בחופש העיסוק שלנו ושל רופאים, יש כאן איבוד פרנסה של כמעט אלפיים נציגים רפואיים בישראל והחמור ביותר הוא שהנוהל הזה עלול לפגוע בכל נושא פיתוח תרופות בישראל, כי יש הרבה פעמים תרופות ניסיוניות ללא עלות או כאלה שעדיין לא נכנסו לשימוש בישראל, ומי שיכול לספק אותם הם רק הנציגים הרפואיים. הרופא מרים טלפון ומבקש מהנציג הרפואי להכניס מטופל שהתקווה האחרונה שלו היא אותה תרופה ניסיונית".

"מעבר לכך, מובן שמשרד הבריאות רוצה לעצור מידע על תרופות ומחקרים שאינן בסל, אבל מדובר במידע קריטי שלפעמים נותן חיים לאנשים מסוימים. זו תקווה האחרונה עבורם. מעבר לכך שהקשר בין רופאים לחברות הכרחי בנושא של מידע, התפתחות מקצועי, תופעות לוואי, אופן השימוש בתרופה ועוד".

כשנשאלה אם לא די במגבלה שלפיה פגישות שכאלה יתקיימו תחת עינה הפקוחה של קופת החולים או מנהלי הרכש של בתי החולים, משיבה בן ארי וקובעת כי הנוהל המדובר שאותו מבקש משרד הבריאות להחיל הוא נוהל שמעורר בציבור חוסר אמון ברופאים ובנציגי חברות, וכי ניתן להסדיר את ההכשרה והאתיקה בלי לפגוע ברופאים, בנציגים ובהתפתחות הפארמה, "למצוא נוהל שיאפשר פגישות תחת פיקוח של משרד הבריאות".

על כך היא נשאלה אם אכן סבירה בעיניה מציאות כזו של 'אח גדול' שיפקח על כל מפגש בין רופא לנציג חברת תרופות, והיא משיבה שכוונתה היא לא 'אח גדול' אלא פיקוח שלא יהיה יומיומי ועם זאת הוא יוכל לפקח על פעילות הנציגים והרופאים, ייחשף לתכניות ההכשרה ולאתיקה ויקבע נהלי אתיקה והכשרות נדרשות עבור הנציגים, "בין זה לבין איסור מוחלט של מפגשי רופאים ונציגים יש את שביל האמצע".

לטעמה של בן ארי פעילותם של הנציגים הרפואיים לא נחקרה לעומק, גם לא על ידי חברת הכנסת יחימוביץ', והאירוע של אותו רופא הפך להיות חזות הכול. "אני לא חושבת שמי שכינס את הוועדה יודע מה הנציגים הרפואיים עושים בשטח. שוחחתי עם העוזר של יחימוביץ' והבהרתי לו שהנושא לא נבחן לעומק. הוא הציע לנו לפעול מול משרד הבריאות וזה מה שאנחנו עושים. אני סבורה שהפעולה שהיא יצרה כתוצאה מהתחקיר הייתה מהירה מדי וללא בדיקה מעמיקה, בלי לבדוק את מה שעושים הנציגים בשטח".

על כל אלה לא מסתירה בן ארי שדאגתה ודאגת הוועד שאותו היא מייצגת אינן נתונות רק לתרופות החמלה, כהגדרתה, ולקידום הפארמה בישראל אלא גם לפרנסתם של נציגי החברות, "2500 נציגים זה הרבה מאוד, וזה לא ייגמר בהם. זה יפגע בכל תעשיית הפארמה בישראל".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי "חוזר משרד הבריאות בנושא "כללים להתקשרויות בעלות אופי מסחרי של מוסדות בריאות" הינו תוצר של הליך היוועצות ממושך, שהחל עוד לפני 2016. הליך היוועצות זה כלל מספר רב של דיונים ופגישות, בין היתר, גם עם מנכ"לית פארמה ישראל הקודמת ויועציה המשפטיים, מנכ"לי חברות תרופות, יו"ר ההסתדרות הרפואית ועוד, והופצה טיוטה להתייחסות רחבה".

עוד מוסר דובר המשרד כי "משרד הבריאות קיבל ממספר גורמים הערות לנוסח החוזר וביניהם פארמה ישראל. בימים אלה לומדים הגורמים המקצועיים במשרדנו את ההערות ואף צפויה להתקיים בקרוב פגישה עם פארמה ישראל בנושא, במעמד מנכ"ל המשרד, לבחינת הסוגיות".