סמוטריץ': עוקפים את הדמוקרטיה

ח"כ סמוטריץ' מודיע ליועמ"ש כי אם לא יאפשר לשר הפנים להציג כראוי את עמדתו בנוגע לאימוץ ע"י זוגות חד מיניים, יעשה זאת הוא.

חזקי ברוך , י' באב תשע"ח

לא רק לצאת ידי חובה. סמוטריץ'
לא רק לצאת ידי חובה. סמוטריץ'
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) שיגר היום (ראשון) מכתב ליועמ"ש, בעקבות כוונתו המסתמנת של מנדלבליט לתמוך בתשובת המדינה לבג"ץ ברישום בני זוג מאותו מין בתעודת הלידה של ילד מאומץ.

"מפרסומים הבוקר בכלי התקשורת השונים אני למד כי החלטת להציג בבג"ץ שבנדון עמדה הנוגדת לזו של שר הפנים (אשר בה תומך גם משנך, עו"ד רז נזרי), וכי הנך מבקש לכפות על שר הפנים, בניגוד ללשונם הברורה של החוק והתקנות, לרשום בתעודת הלידה החלופית את שמם של שני בני זוג מאמצים, למרות שאין מדובר באיש ואשתו", ציין סמוטריץ' בפתח המכתב.

סמוטריץ הוסיף כי מן הפרסומים עולה עוד כי "שר הפנים ביקש שתאפשר לו לייצג את עצמו בהליך ולנסות לשכנע את בג"ץ בצדקת טיעוניו וכי אתה מסרב לכך ומוכן לאפשר לו רק לצרף את עמדתו במכתב שיצורף לעמדתך שתוגש כעמדת המדינה".

"בשיטתנו האדברסרית, המבוססת על הצגת הטיעונים בידי המתדיינים וניסיונם לשכנע את השופטים, יש חשיבות להצגת העמדה המתנגדת לרישום שני בני הזוג בתעודת הלידה בצורה שבה יינתן לה המשקל הראוי ולא רק בכדי לצאת ידי חובה. ברי כי בצירוף עמדתו של השר כמכתב נלווה לעמדתך, שעה שעמדתך מוצגת 'כעמדת המדינה', אין בכדי לתת מענה לצורך זה", טען סמוטריץ'.

"אשר על כן, הריני להודיעך כי ככל ותסרב לאפשר לשר לייצג את עמדתו באמצעות ייצוג חיצוני בכוונתי, בע"ה ובלנ"ד, לפנות לחברי כנסת נוספים לבקש יחד אתם להצטרף כמשיבים בעתירה בכדי להציג את עמדתו של שר הפנים דבר דבור על אופניו, בכתב ובעל פה", הודיע סמוטריץ' ליועמ"ש.

לדבריו, "אין מדובר בסוגיה פרטית הנוגעת לשאלת של זכויות אדם, כפי שמנסים העותרים להציג, אלא בשאלה ערכית-חברתית ראשונה בחשיבותה הנוגעת למבנה המשפחה ונתונה במחלוקת ציבורית עזה. הניסיון להכריע בה באמצעים משפטיים עוקפי דמוקרטיה, ולקדם את 'השוויון המלאכותי' שלא דרך הכנסת, הוא ניסיון פסול שאין לי אלא להצר שבחרת לשתף איתו פעולה".