הצגה לימים אלו: מכתבים לאחי

בימי האבל, בחרתי להביא את סיפורם של ילדי טהרן, שהצגה הנושאת את סיפורם עולה בימים אלו.

קובי פינקלר , י' באב תשע"ח

מכתבים לאחי
מכתבים לאחי
צילום: יח"צ

כדי להבין את הרקע להצגה מכתבים לאחי נקדים ונספר מעט את ההיסטוריה.

בפרוץ מלחמת-העולם השנייה ברחו כ-300,000 יהודים מפולין מזרחה, אל פנים ברית-המועצות. במסע הארוך ורב התלאות הזה איבדו אלפי ילדים את הוריהם.

במסגרת הסכם שנחתם ב-1942 הותרה יציאתם של כ-24,000 חיילים ופליטים פולנים, ומאפריל עד אוגוסט 1942 העבירו אותם דרך הים הכספי לטהרן שהיתה אז בשלטון בריטים. ביניהם היו כ-1,000 ילדים וכ-800 מבוגרים יהודים. ילדי טהרן, כפי שכונו בארץ, היו בעיני היישוב קבוצת הניצולים הגדולה ביותר שהגיעה במהלך המלחמה, אף שהם לא ניצלו במישרין משטחי הכיבוש הנאצי.

ההצגה חדשה, מכתבים לאחי, מתארת את מסעם של ילדי טהרן דרך סיפורו המרגש של הילד דוד ומשפחתו, בצורת מכתבים לאחיו. דוד ואמו נוטשים כאמור את ביתם עם כיבוש פולין על ידי הנאצים בפרוץ מלחמת העולם השניה. הם חווים תלאות, טלטולים, פרידות ונטישות, לאחר דלקת ריאות קשה, אך לכל אורך הדרך נשמרת אמנותו של דוד שיום אחד הוא יגיע לארץ ישראל ויפגוש שם את אחיו יואל בקיבוץ דגניה.

ההתרגשות בקהל הצעיר לאורך כל ההצגה, מראה עד כמה היא הצגה על ניצחון הרוח והאמונה בתוך מסע של הישרדות בקור, ברעב ובתלאות המלחמה. סיומה של ההצגה כמו סיומה של פרשת ילדי טהרן היא באור גדול ובשמחה כאשר מתאפשרת עלייתם של הילדים לארץ ישראל, כשילדים אלה היוו הסנונית הראשונה לניצולי שואת יהודי אירופה שהגיע לארץ ישראל והביאו בסיפורם האישי והלאומי את כמיהתו של העם היהודי למולדת משלו.

ההצגה מועלת בתיאטרון השעה והיא מומלצת לטעמי מכיתה ה' ומעלה.