ארה"ב מגבירה את הלחץ על איראן

ממשל טראמפ מפעיל לחצים באמצעות רשתות חברתיות כדי לעודד התנגדות לשלטון ולמדיניותו. שר החוץ יפגוש גולים איראניים.

גיא כהן , י' באב תשע"ח

רוחאני
רוחאני
Reuters

ממשל טראמפ פתח במסע לחץ הסברתי על איראן, באמצעות רשתות חברתיות ונאומים, כדי לעודד התנגדות לשלטון, למדיניותו בנושא הגרעין, ולתמיכתו בארגוני טרור.

על פי הדיווח בסוכנות רויטרס, מסע הלחץ נתמך ע"י שר החוץ, מייק פומפאו, והיועץ לביטחון לאומי, ג'ון בולטון. הלחצים אמורים ללוות את הפעילות האמריקנית שנועדה לפגוע בכלכלת איראן, באמצעות סנקציות חריפות שחודשו ע"י ממשל טראמפ.

המקורות אמרו שמסע התעמולה מציג את מנהיגי איראן באור רע, וכי הוא עושה לעיתים שימוש במידע "מוגזם", או באמירות הסותרות אמירות רשמיות אחרות של ארה"ב.

הבית הלבן סירב להגיב על הידיעה, ואילו פקיד איראני בכיר אמר שארה"ב מנסה לערער את המשטר שם מאז המהפכה של 1979. "מאמציהם ייכשלו שוב", הפטיר.

נמסר כי ארבעה מתוך חמישה פוסטים בעמוד העוסק ב"קיצוניות אלימה" באתר ShareAmerica של מחלקת המדינה, עוסקים באיראן. שר החוץ פומפאו העלה בשבועות האחרונים לחשבון הטוויטר שלו המחשות גרפיות עם כותרות כמו "המשמר המהפכני של אירן מתעשר בזמן שמשפחות איראניות נאנקות", ו"לעם האיראני מגיע כבוד עבור זכויות האדם שלהם".

הציוצים תורגמו לפרסית והועלו לאתר ShareAmerica. היום (ראשון) אמור היה פומפאו לשאת נאום בקליפורניה תחת הכותרת 'תומכים בקולות איראניים', ולפגוש איראנים-אמריקניים, שרבים מהם נמלטו מאיראן בזמן המהפכה האיסלמיסטית.

בתגובה לשאלת רויטרס אמר גורם במחלקת המדינה כי ארה"ב מעוניינת לגרום לשינוי בהתנהגות השלטון האיראני, ולא בהפלתו.