דעה
הכרעה ישראלית בעזה תביא ניצחון ביו"ש

צה"ל יצטרך לכבוש שוב את הרצועה לטהר אותה, וככל שעובר הזמן זה יהיה מורכב יותר והמחיר בעורף ובחזית יהיה כבד יותר, חבל.

צחי לוי , י"א באב תשע"ח

טרור העפיפונים
טרור העפיפונים
REUTERS/Amir Cohen

טרור העפיפונים - חמור ככל שיהיה - הוא בעיה טקטית, לא אסטרטגית. אני למשל, חושב שצריך לירות במשגרי העפיפונים ושולחיהם.

אחרים חושבים אחרת ומחפשים פתרונות טכנולוגיים במקביל ללחץ כלכלי על החמאס. כך או אחרת, הבעיה תיפתר, בדיוק כמו שמצאו פתרון למנהרות ולרקטות.

מה לא ייפתר? בעיית היסוד: בחצר האחורית שלנו גדלה מפלצת טרור של האחים המוסלמים במימון איראני, וככל שעובר הזמן היא מתחזקת, והעימות יבוא בסופו של דבר. לצערי, לא ניתן יהיה להימנע ממנו.

הרקטות של חמאס לא יחלידו בדיוק כפי שהרקטות של החיזבאללה לא החלידו, וצה"ל יצטרך לכבוש שוב את הרצועה לטהר אותה, וככל שעובר הזמן זה יהיה מורכב יותר והמחיר בעורף ובחזית יהיה כבד יותר, וחבל.

אין לישראל שום תועלת בסבב לחימה שאינו מוביל לפתרון יסודי של הבעיה, ולכן עדיף להימנע ממנו.

ממשלת ישראל צריכה לספק פתרון אסטרטגי, יסודי, לבעיית רצועת עזה, שם צריך להיות המיקוד של הלחץ הציבורי. הפתרון הטוב ביותר הוא הפיכת הרצועה למצרית, בדיוק כפי שהיה לפני 1967. אין ברצועה "פלסטינים", שכן אין עם כזה, ברצועה ישנם שבטים סונים עם זיקה מוכחת למצרים.

האם המצרים יתנדבו לקחת על עצמם את המשימה? כמובן שלא, ולכן תצטרך ישראל להפעיל בחוכמה את מנופי לחץ הבאים שיכריחו את המצרים לקחת את הרצועה:

איום לסגור את הרצועה כליל, התנתקות אמתית ומלאה, מה "שיפיל" על המצרים 1.5 מיליון עזתים חמושים מכף רגל עד ראש, בנוסף על הצרות שיש להם בסיני. כרגע המצרים מפילים עלינו את העזתים, ולא מ"אהבת מרדכי". הגיע הזמן להחזיר להם באותה מטבע.

איום בהפסקת הסיוע האקטיבי של ישראל (לפי פרסומים זרים) בלחימה המצרית באירגוני הטרור בסיני. לאור הביצועים העלובים של המצרים בסיני - אל תקלו ראש בזה.

הפעלת הסעודים שצריכים אותנו נואשות במאבק נגד איראן ללחץ על המצרים. הכלכלה המצרית תלויה היום בסיוע כלכלי מסעודיה.

איום בביטול ההקלות המשמעותיות שניתנו למצרים בפריסת הכוחות שלהם בסיני (הנספ"צ בהסכם השלום) ביחס לפריסה המקורית.

"גזר" בדמות מאגרי הגז שלחופי עזה – כרגע ישנן עתודות מוכחות של 40 BMC גז טבעי, ששווין מוערך ב כ 5 מליארד דולר, אך מומחים מעריכים שבמים הכלכליים של עזה פוטנציאל לעוד תגליות גז. מצרים הענייה צריכה כל סנט.

לחץ אמריקאי כבד להעברת עזה למצרים במסגרת "תכנית המאה" של הנשיא טראמפ תוך הבטחת סיוע בינלאומי למצרים בהקמת תשתיות חשמל ומים עבור תושבי עזה.

תראו איזה מו"מ מנהל טראמפ מול האיראנים, הצ. קוראנים, האירופים והסינים. לחץ איומים וסנקציות, זו דרכו של החזק להכריע במו"מ מדיני, לא שיחות שכנוע, כפי שחושב השמאל ה"פרוגרסיבי", ואת מה שארה"ב הגדולה יכולה לעשות בכל העולם, ישראל חייבת לעשות במזרח התיכון. מדוע אנו לא משתמשים במנופי הלחץ שלנו?

ונניח שנצליח להכריח את המצרים לקחת את הרצועה, האם חמאס יסכים להתפרק מנשקו ולהעביר את השליטה למצרים? ברור שלא. בכל מקרה, נצטרך להיכנס לרצועה ולמוטט את שלטון החמאס, אבל אז זה יהיה לטובת פתרון מלא של הבעיה, לא עוד סבב חסר תוחלת. לא מדובר במלחמה של חודשים בשטח בנוי, אלא רק מכה חזקה וקצרה שתמוטט את שלטון החמאס ותחסל את הרקטות (לא את כל הטרוריסטים), מכה שאחריה תעבור הרצועה למצרים, וסיסי יצטייר כמי שהציל את העזתים המסכנים "מהטנקים של צבא הציוני האכזר".

הסכם השלום עם המצרים קבע שהרצועה תהיה בשטח ישראל במסגרת אוטונומית, לכן ישראל יכולה לדרוש חילופי שטחים ביחס של 1:1 תמורת העברת הרצועה, על מאגרי הגז שלה. היו פרסומים רבים בעבר שנשיא מצרים, סיסי, הסכים לתת שטחים נרחבים בסיני לטובת הקמת מדינה פלסטינית בסיני תמורת ויתור "פלסטיני" ביהודה ושומרון. זה מוכיח שישנה היתכנות לדרישה כזו.

העברת הרצועה, כשהיא מפורזת מטילים ומחמאס למצרים, תיתן את מכת המוות האחרונה לרעיון העוועים של "מדינה פלסטינית" ביו"ש, שהרי אם אין "פלסטינים" בעזה, אין כאלו גם ביו"ש, ואז התוכנית המדינית של הליכוד שלפני נתניהו (אותה אימץ בנט), סיפוח רוב השטח לישראל ואוטונומיה ירדנית מפורזת בריכוזי האוכלוסין הירדניים, תהפוך להיות התוכנית האינטואיטיבית הברורה מאליו.

וכך, דרך פתרון בעיית עזה, ננצח ביו"ש. ושוב, תלמדו מהנשיא טראמפ ניהול מו"מ: את הסכמות החזק כופה על החלש, וכך ישראל צריכה לנהוג. לא תהיה לנו הזדמנות טובה יותר: האמריקאים בעדנו, ה"פלסטינים" לא מעניינים אף אחד ומדינות ערב הסוניות תומכות בנו מול "הפלסטינים" מאימת השיעים.

זה הזמן להכריע ולהיפטר גם מהחמאס בעזה וגם מנזקי אוסלו ביו"ש.