מה הם באמת רוצים?

במקום לגלגל עיניים ולדבוק בטיעונים סביב הזכות לגדל ילדים צריך להקשיב למה שנאמר בין המילים: מדינת ישראל הדמוקרטית. יהודית? יוק

חיים לב , י"א באב תשע"ח

הפגנת להט"ב בתל אביב
הפגנת להט"ב בתל אביב
Photo by Tomer Neuberg/Flash90

נציגי הלה"טבים כועסים. לא מכירים בהם. לא מעניקים להם זכויות. לא רואים בהם שווים בין שווים. בין שוות. אנחנו מופלים לרעה, הם צווחים. בושה, הם רקעו אמש באלפיהם בכיכר רבין בתל אביב.

אבל בואו נגיד את זה בקול רם ומבלי למצמץ: לא רק הם מופלים לרעה. גם פותחי חנויות מסחר בשבתות מופלים לרעה; גם המבקשים להינשא בנישואין אזרחיים ולהתגרש מחוץ לרבנות מופלים לרעה; גם המבקשים למכור חמץ בפסח בלב ערי ישראל מופלים לרעה. לא רק עכשיו: מאז קום המדינה ועד ימינו אנו.

כל כך הרבה אנשים התפעמו אמש לנוכח 80 אלף המפגינים שגדשו את כיכר רבין ותבעו זכויות לקהילה הלהט"בית. אמני תל אביב התייצבו מאחוריהם בזה אחר זה; החברות הגדולות במשק גילו סולדריות עם הקהילה.

אין ממה להתפעם. אלו אותם מצביעי שמאל סדרתיים ששוב ושוב מבקשים במערכות בחירות ובהפגנות המתקיימות מעת לעת להעיף לעזאזל את דגלה היהודי של המדינה. אפשר להלביש אותם במעטפת של 'מלחמה על הזכות להביא ילד' או 'רק ללכת בעקבות האהבה' והרי האהבה חייבת לנצח'. עיזבו אתכם מסיסמאות. מטרתם של כל החבורה הזו אחת: להפוך את מדינת ישראל לפריז, לברלין, לסאן פרנסיסקו. עבור החבורה הזו אמור מעתה מדינת ישראל הד-מ-ו-ק-ר-ט-י-ת. יהודית? יוק.

יהיו כאלה שינסו לגלגל עיניים ולטעון 'מה פתאום, אנחנו בעד מסורת ישראל – בדרך שלנו, אני דתי בגרסה שלי'. ויש גם את זה: "מי אתם שתיקחו בעלות על היהדות ותכתיבו לי מהי יהדות"?

אז זהו שגם במקרה הזה הם לא המציאו את הגלגל. הטענה הזו מושמעת ומיושמת הלכה למעשה בארצות הברית שם קיימות קהילות רפורמיות למכביר. התוצאה עגומה: הן הולכות ונעלמות. בניהם הנישאים בנישואי תערובת – בשם היהדות החדשה 'בגרסה שלהם' – מעלימים לחלוטין את הזיקה היהודית, את דור ההמשך היהודי. כך שיהדות ארה"ב היא בהחלט דוגמה טובה מדוע הטענה הזו אווילית כשבוחנים אותה בשורת המעשה.

כך שנשארנו עם האמת הערומה. וזה בסדר לגמרי לרצות להפוך לפריז. זו הרי טבעה של הדמוקרטיה. להביע דעות, לחלוק אותן עם זולתנו ולנסות להשפיע על סדר היום. לגיטימי. תואיל הקבוצה הזו ותתמודד בבחירות הקרובות ותנסה לשנות את השלטון.

ההערכה שלי שמפלגת הלהט"בים תהיה חלק דומיננטי מאד במערכת הבחירות הבאות. אבל תרשו לי להמר שהיחידה שתפסיד פוליטית מכך תהיה מפלגת מרצ שתיחלש משמעותית. כי למרות הקולניות, הגוש הוא אותו גוש, הרוב המסורתי בעם לא נעלם לשום מקום.