מי אמרה "פונדקאות היא סחר באיברים"?

ינון מגל נבר בארכיון וגילה שחברות הכנסת של מרצ נעדרו מהצבעה ואף התנגדו לחוק הפונדקאות ממניעים פמיניסטיים.

גיל רונן , י"א באב תשע"ח

מיכל רוזין
מיכל רוזין
צילום: פלאש 90

העתונאי וחה"כ לשעבר ינון מגל חשף הבוקר (שני) כי חברות הכנסת תמר זנדברג ומיכל רוזין (מרצ) נעדרו ב-2014 מהצבעה על הצעת חוק הפונדקאות שקודמה ע"י שרת הבריאות דאז, יעל גרמן (יש עתיד).

הצעת החוק, שאושרה אז בקריאה ראשונה אך קידומה נעצר בהמשך, נועדה לאפשר פונדקאות עבור הורים יחידניים משני המינים וכן זוגות הומוסקסואליים.

חברות הכנסת שלי יחימוביץ' (עבודה) וזהבה גלאון (מרצ) וכן ח"כ מיקי רוזנטל (עבודה) שהיו במליאה באותה עת, נמנעו מהצבעה.

מיכל רוזין הבהירה אז כי היעדרותה מההצבעה לא היתה מקרית, וכי היא מתנגדת לקידום החוק ממניעים פמיניסטיים.

רוזין אף צוטטה ב"הארץ" כמסבירה "כי למרות הרצון הטוב יש פה בעיה גדולה ולמכור את הרחם זה סוג של סחר באברים. הנשים שיעשו זאת אלה הנשים המוחלשות שיעשו את זה כדי להתפרנס. נשים תמיד יהיו אלה שמשלמות את המחיר ונמצאות בתחתית השרשרת. הריון ולידה זה דבר מאוד מסוכן ולעתים משלמים על זה מחיר גופני ונפשי. זה לא כמו תרומת זרע של גבר. יש הרבה מאוד עבודה על החוק הזה”.

גם עורכת הדין מיכל עדן, מומחית לזכויות הקהילה הגאה, התנגדה אז להצעת החוק של גרמן.

"ההצעה תביא דווקא לחסימת האפשרות לעבור הליכי פונדקאות, הן בארץ, בשל מיעוט הפונדקאיות, והן בחו"ל, בשל ההגבלות הבלתי סבירות שבחוק", אמרה. לדבריה, הן זוגות חד מיניים והן זוגות הטרוסקסואליים ייחסמו מלעבור את ההליך. לפיכך, היא הציעה לשרת הבריאות-דאז גרמן "להשמיט מהצעת החוק את החלק המטרפד את הליכי הפונדקאות בחו"ל, ולהסתפק בהכרה בזכותם של הומואים לעבור הליכי פונדקאות בישראל".