פשרה בין שר הפנים דרעי ליועמ"ש

על פי הפשרה, משרד הפנים לא ינפיק תעודה שבה יאמר כי יש לילד שני "אבות" או "אמהות" אך ירשום את שני ה"הורים" בתעודת הלידה.

עוזי ברוך , י"א באב תשע"ח

אריה דרעי
אריה דרעי
צילום: הלל מאיר/TPS

פרסום ראשון: הפרקליטות תגיש היום (שני) לבג"ץ עמדה מעודכנת בסוגיית הרישום בתעודת הלידה של ילדים שאומצו על ידי זוגות חד מיניים.

העמדה תוגש לאחר שהושגה פשרה בנושא זה בין היועץ המשפטי לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט שביקש להציג עמדה התומכת בעותרים ושר הפנים אריה דרעי שדרש לבקש מבג"ץ לדחות את העתירה.

עד היום סירב משרד הפנים לרשום בתעודת הלידה שהוצאה לזוגות בני אותו מין שביצעו הליך של אימוץ את שמותיהם של שני בני הזוג, וזאת על פי החוק הישראלי הקובע שאימוץ יתבצע רק על ידי "איש ואשתו יחד".

נגד העמדה הזו עתרו לבג"ץ זוגות חד מיניים שביצעו הליך אימוץ. הזוגות דרשו שבתעודת הלידה שמונפקת להם ירשם פעמיים "שם האב" (לזוג גברים) או פעמיים "שם האם" (לזוג נשים).

על פי הפשרה, עמדת המדינה שתוצג לבג"ץ תהיה שבתעודת לידה שכזו לא ירשם פעמיים סעיף "שם האב" או "שם האם", אלא "שם ההורה" וכך ירשמו בני הזוג.

בנוסף תציג פרקליטות המדינה בפני בית המשפט העליון במלואה את עמדתו של שר הפנים דרעי, המבקשת למרות זאת לדחות את העתירה באופן מלא.

לפני כשבועיים נחשף ב"מעריב" דיון פנימי שנערך בלשכתו של היועץ המשפטי לממשלה שבמסגרתו הסתמן שינוי בעמדת היועץ בנוגע לאימוץ על ידי זוגות חד מיניים בישראל, וזאת למרות הלשון החוק והתקנות הקובע כי אימוץ יהיה רק על ידי "איש ואשתו יחד".

בדיון התגלע וויכוח בין שר הפנים ואנשי המקצוע ברשות האוכלוסין, שבעמדתם צידד גם המשנה ליועץ המשפטי עו"ד רז נזרי, אשר התנגדו לרישום שני בני זוג מאותו המין בתעודת הלידה, לבין מנהל מחלקת הבג"צים, שבדעתו החליט מנדנבליט לתמוך.

שר הפנים מתנגד לעמדה החדשה הזו של היועץ והוא אף שיגר לו מכתב, שהגיע לידי ערוץ 7, בו נכתב בין היתר: "מדובר בעניין עקרוני הנוגע לשורשי המבנה המשפחתי בישראל, כאשר החקיקה המהותית בעניין זה לא שונתה באופן הנותן לכך הכרה. מדיניותי, עולה בקנה אחד עם הוראות החוק הקיימות, כפי שאף הוסכם על ידי נציגים בכירים במשרדך".

"למעשה מלבד הסמליות אותה מבקשים העותרים לקבל, אין כל תכלית בבקשתם, שכן להווי ידוע כי בישראל כלל לא נעשה שימוש בתעודת לידה", הוסיף דרעי.

לאור זאת ציין דרעי, "אין מקום לחייב סטייה ממדיניותי העקרונית אך לשם השגת ההכרה הסמלית המבוקשת על ידם. עמדתי מבוססת על הוראות החוק המפורשות, הן בחוק מרשם האוכלוסין המחייבות רישום שם אב ושם אם, והן בחוק אימוץ ילדים המתייחס באופן שונה לדרך המלך באימוץ של איש ואשתו יחד לעומת אימוץ יחיד או אימוץ קרובים".