דרישה מהיועמ"ש: לחקור ההדלפות בקבינט

"הדלפת תוכן הדיונים בישיבת הקבינט מהווה הפרה של חובת הסודיות הקבועה בחוק יסוד הממשלה", נאמר בפניית התנועה לאיכות השלטון.

ערוץ 7 , י"א באב תשע"ח

עו"ד אליעד שרגא
עו"ד אליעד שרגא
צילום: עצמי

התנועה לאיכות השלטון פנתה היום (שני) ליועץ המשפטי מנדלבליט בדרישה לחקור ולאתר את מקור ההדלפה של חילופי הדברים בין הרמטכ"ל לשר בנט מישיבת הקבינט בשבוע שעבר.

"הדלפת תוכן הדיונים בישיבת הקבינט מהווה הפרה של חובת הסודיות הקבועה בחוק יסוד הממשלה ובתקנון הממשלה, ויכולה לעלות כדי עבירה פלילית של מסירת ידיעה סודית, הפרת חובה חקוקה ואף הפרת אמונים", נכתב.

בתנועה הדגישו את הפגיעה בתפקוד הקבינט המדיני-ביטחוני בעקבות ההדלפות: "מדובר ברעה חולה הפוגעת אנושות ביכולתו לתפקד ביעילות, מונעת מחבריו להתבטא בחופשיות - ובסופו של דבר, פוגעת אנושות בביטחון המדינה".

"אנו קוראים לכבודו לנקוט באמצעים הנדרשים בכדי להביא להפסקת פרקטיקת ההדלפות ולמצות את הדין עם האחראים לכך", נאמר עוד במכתב.

נזכיר כי על פי ההדלפה שאל בנט בישיבה שעסקה בטרור העפיפונים את הרמטכ"ל "מדוע לא לירות בכל מי שיורה נשק אווירי לעבר היישובים שלנו וגם לעבר החוליות? אין כל מניעה משפטית. למה לירות ליד ולא בהן? מדובר במחבלים לכל דבר". על כך ענה הרמטכ"ל אייזנקוט: "אני לא חושב שלירות בנערים וילדים שלפעמים הם אלה שמשגרים את הבלונים והעפיפונים זה נכון".

בנט המשיך ושאל: "ואם מדובר בבוגר שמזוהה כבוגר"? ועל כך נשאל: "אתה מציע להפיל פצצה ממטוס על חוליות משגרי עפיפונים ובלונים?", ונענה בחיוב. איזנקוט טען על כך כי "זה נוגד את עמדתי המבצעית והערכית".