30 מיליון ש"ח לשכונות עם מסתננים

השר גלנט בתכנית הצלה לשכונות דרום תל אביב: 30 מיליון ש"ח יועברו לסיוע לשכונות הסובלות מריכוז גבוה של מסתננים.

חזקי ברוך , י"א באב תשע"ח

תקציב לשכונות. השר יואב גלנט
תקציב לשכונות. השר יואב גלנט
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ועדת היגוי בין משרדית בראשות משרד הבינוי והשיכון תפעל לגיבוש המלצות לקביעת קריטריונים להגדרת שכונות בעלות ריכוז גבוה של מסתננים, בכל הארץ, כאזור עדיפות לאומית.

על פי החלטת הממשלה, אותה הוביל שר הבינוי והשיכון, אלוף (במיל') יואב גלנט 30 מיליון ש"ח יועברו לסיוע לשכונות הללו, הסובלות מריכוז גבוה של מסתננים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בישיבת הממשלה, "הממשלה עושה מאמצים כבירים להוציא מסתננים בלתי חוקיים מהמדינה. המאמצים האלה נמשכים כל הזמן והם חובקי עולם. בינתיים, תושבי השכונות בדרום ת"א ובמקומות אחרים נאנקים תחת הנטל של המציאות המורכבת, ולכן הממשלה תאשר היום החלטה חשובה ונכונה".

"אנחנו נגדיר אזורים בהם שיעור המסתננים הבלתי חוקיים הוא גבוה כאזורי עדיפות לאומית. אנחנו נשקיע עשרות מיליוני שקלים לטובת שיקום וחיזוק התשתיות בדרום תל אביב וכן לשיפור תחומי הרווחה, החינוך והבריאות. המהלך הזה הוא הכרחי לחיזוק החוסן הכלכלי והחברתי של תושבי השכונות, שכאמור מתמודדים עם אתגרים רבים, ובצד זה נמשיך את המאמצים הדיפלומטיים שלנו להוצאת המסתננים. אנחנו מחויבים לזה", הוסיף.

השר גלנט אמר בתגובה, "בזכות החלטת הממשלה שהעברנו היום, שכונות דרום תל אביב, שסובלות מבעיית מסתננים, יהפכו לאזור עדיפות לאומית. אנו נשקיע תקציבים לטובת שיקום שכונות ותשתיות בדרום ת״א. כמו כן, יושקעו תקציבים לטובת נוער בסיכון, רווחה, חינוך ותקציבים ייעודיים לטובת חיזוק תחושת הביטחון. יש לנו מחויבות לתת מענה לנושא בצורה הטובה ביותר ואנו נשקיע מיליוני שקלים לטובת הנושא. אני מודה לכלל משרדי הממשלה השותפים להחלטה ולחברת מועצת העיר ת״א, סוזי כהן-צמח שמובילה את הנושא".

יו"ר סיעת דרום העיר במועצת העיר תל אביב, סוזי כהן צמח, מסרה בתגובה: "אני מברכת על ההחלטה של ממשלת ישראל המגדירה את דרום תל אביב כאזור עדיפות לאומי. הגיע הזמן להכרה של מדינת ישראל בסבל של תושבי האזור שאיכות חייהם ירדה לשפל כתוצאה מעומס המסתננים על השכונות. מדובר ביום חג לתושבי דרום העיר שכן מאמציי להביא לתקציבי עתק למען האוכלוסיות המוחלשות, החינוך, הרווחה והנוער בסיכון, נשאו פרי. אני מודה לידידי שר הבינוי והשיכון יואב גלנט על הובלת החלטת הממשלה. כמו שהבאנו להישג הזה, כך צריך להביא לגירוש המסתננים".

במסגרת ההחלטה, תוקם ועדת היגוי בין משרדית אשר תפעל לגיבוש המלצות לקביעת קריטריונים, לפיהם יוגדרו אזורים סטטיסטיים כאזורי עדיפות לאומית וכן, לגיבוש המלצות לקביעת קריטריונים לאופן חלוקת התקציב בין הרשויות אשר אזור סטטיסטי אחד או יותר בתחומן יוגדר כאזור עדיפות לאומית.

בשכונות אלה, תופעל תכנית חברתית-קהילתית בעלות תקציבית כוללת בסך של 30 מיליון ש"ח, בפריסה על פני שלוש השנים 2018-2020. במטרה לסייע לתושבי האזור שיוכר כעדיפות לאומית, התכנית תכלול שיקום וקידום כלכלי-חברתי של משפחות רווחה. בנוסף, יופעלו בשכונות תכניות לתגבור חינוכי, בחינוך הפורמלי והבלתי פורמלי, בדגש על הגיל הרך והנוער. כמו כן, יתוגברו שירותי הבריאות בקהילה של משפחות נזקקות, בדגש על בריאות לגיל הרך ולילדים, וכן יקודמו עסקים קטנים ובינוניים. גודל ההשתתפות התקציבית של הרשויות המקומיות ייקבע תוך התייחסות למעמד הסוציו אקונומי של כל רשות.

מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון חגי רזניק ומנכ"ל משרד הפנים מרדכי כהן יעמדו בראש צוות היגוי לתכנית, בהשתתפות נציגי המשרדים השותפים הנוספים לתכנית, נציגים מקצועיים ונציג הרשות המקומית. צוות ההיגוי יגבש את פרטי התכנית החברתית, לוחות זמנים ומדדי הצלחה לביצוע. לשם ביצוע החלטה זו, יאגם משרד הבינוי והשיכון את תקציב התכנית, בסך של 28 מיליון ש"ח מתקציב משרדי הממשלה הבאים: משרד הפנים, המשרד לשוויון חברתי, משרד התרבות והספורט, המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל, משרד החינוך ומשרד המדע והטכנולוגיה ומשרד הכלכלה.